banner


najglupsiAlain Bauer – francuski kryminolog i wykładowca w Conservatoire National des Arts et Métiers w Paryżu, doradca policji, to autor ok. 60 poważnych prac na temat przestępczości i terroryzmu. Wydawnictwo RM zdecydowało się jednak na wydanie jego książki typu michałkowego, czyli zbioru 300 śmiesznych i wydawałoby się nieprawdopodobnych, ale prawdziwych anegdot o najbardziej nieudolnych, najgorzej zorganizowanych i po prostu pechowych przestępcach w historii. To Najgłupsi przestępcy świata z podtytułem: Nagrody Darwina dla złoczyńców w tłumaczeniu Katarzyny Iwaszkiewicz.

Żeby nie traktować podawanych w książce przykładów tylko jako wyboru z kroniki kryminalnej, autor w przedmowie daje wyjaśnienia psychologiczne i psychiatryczne odnośnie takich przypadków, powołując się na hipotezę behawiorystów, iż tacy „głupi” przestępcy być może chcą zostać złapani. Dzisiaj można by było to wytłumaczyć także chęcią zabłyśnięcia w mediach, a może i karierą zbudowaną na takim działaniu, jednak autor nie śledzi dalszych losów opisywanych bohaterów zdarzeń, więc trudno ocenić motywy ich działania.(al.)


Najgłupsi przestępcy świata. Nagrody Darwina dla złoczyńców, Alain Bauer, Wydawnictwo RM, Warszawa 2024, s. 158, cena 39,99 zł.