banner


panzerWydawnictwo RM wydało dla miłośników militariów książkę Thomasa Andersona Panzer IV w tłumaczeniu Grzegorza Siwka.
Ukazała się ona w serii Sekrety historii i jest to jej drugie wydanie, co pokazuje, jak liczna jest w Polsce grupa miłośników techniki wojskowej.


Panzerkampfwagen IV to jedyny typ niemieckiego czołgu, który znajdował się w wyposażeniu niemieckich wojsk pancernych przez całą II wojnę światową. Od pierwszych kampanii błyskawicznych, aż po ostatnie walki w obronie Rzeszy, atakowanej przez potężne zgrupowania Armii Czerwonej, należał do najważniejszych typów uzbrojenia niemieckich sił pancernych. W latach 1939–1945 wyprodukowano ponad 8500 egzemplarzy tego czołgu.
W swojej historii Panzer IV przeszedł bardzo wiele modernizacji, a wprowadzenie latem 1942 roku dział długolufowych w tych czołgach, sprawiło, że do końca wojny był podstawowym typem czołgu w niemieckich dywizjach pancernych.

W książce bogato ilustrowanej (acz na marnym papierze) autor pokazuje nieznane wcześniej zdjęcia oraz fragmenty autentycznych niemieckich dokumentów wojennych i raportów z przebiegu walk, prezentując czytelnikom pełną historię opisywanego czołgu.(al.).

Panzer IV, Thomas Anderson, Wydawnictwo RM, wyd. II, Warszawa 2024, s.320, cena 49,99 zł.