banner


Todd 1Klęska Zachodu to szeroko omawiana na świecie książka znanego francuskiego uczonego – demografa, socjologa, politologa i historyka - Emmanuela Todda, wydana przez Wydawnictwo Gallimard.


Oryginalność badań Todda polega na zastosowaniu analizy demograficznej do określania procesów polityczno-społecznych w długiej perspektywie czasu z uwzględnieniem historii. W Polsce jest znany głównie z książki Schyłek imperium, (2002), traktującej o rozkładzie USA oraz wcześniejszej - Ostateczny upadek, (1976), w której przepowiedział koniec ZSRR. Klęska Zachodu nie doczekała się do dzisiaj ani przekładu angielskiego,(co zrozumiałe), ani tym bardziej – polskiego.

Todd w książce o upadku Zachodu, pisze jak o „klęsce, którą ten sam sobie zadaje”. Powodów tego upadku jest wiele: zanik państwa narodowego na Zachodzie, w coraz większym stopniu zastępowanego przez struktury ponadnarodowe; dezindustrializacja,; „unieważnienie” zachodnich podstaw religijnych, wyrażone w samolikwidacji protestantyzmu.
Pokazuje, że w USA jest wyższa śmiertelność dzieci niż w Rosji, w Ameryce jest wyższy wskaźnik samobójstw, podobnie jak statystyki przestępstw, których skutkiem jest śmierć człowieka. W Stanach Zjednoczonych ludzie odczuwają tę degradację, ale rodzi ona jedynie „nihilizm”, który znajduje wyraz w coraz większej liczbie wojen i innych form przemocy.

Odnosząc się do oczywistych sprzeczności modelu zachodniego, Todd wskazuje na rewolucję LGBT, która wyznaczyła ostateczny koniec chrześcijaństwa jako dominującej siły moralnej na Zachodzie. Todd twierdzi, że duża część świata ma ściśle patriarchalną strukturę rodziny, co stoi w sprzeczności z coraz bardziej egalitarnym modelem, który staje się charakterystyczny dla Zachodu, w którym zarówno matki, jak i ojcowie mają równy wpływ.

Cały rozdział poświęca opisowi stopniowej deflacji amerykańskiej gospodarki. Pokazuje tam w dużej mierze fikcyjny charakter rzekomo wysokiego produktu krajowego brutto (PKB) przy stale pogłębiającym się deficycie handlowym. Udowadnia, że uniwersytety i szkoły techniczne w Stanach Zjednoczonych kształcą co roku mniej inżynierów niż w Rosji.

Jak mówi w jednym z wywiadów*: „Piszę o upadku wszystkiego, co kiedyś doprowadziło do powstania Zachodu. Piszę o upadku świata anglo-amerykańskiego poprzez zniszczenie jego fundamentu – wyznania protestanckiego w chrześcijaństwie. Upadek protestantyzmu z jego wartościami pracy i dyscypliny społecznej porównuję do „wyparowania”: po prostu zniknął z powodu braku modelu teologicznego, który przekonałby pragmatyczny umysł anglosaski o istnieniu Boga. I to „wyparowanie” protestantyzmu w Stanach Zjednoczonych, Anglii i całym świecie protestanckim doprowadziło to do zaniku siły i tożsamości Zachodu.
Todd w Upadku Zachodu odkrywa dogmatyzm obejmujący całe spektrum zachodnich elit, rodzaj ideologicznego solipsyzmu, co nie pozwala im widzieć świata takim, jakim jest naprawdę.(red.)

La défaite de l'Occident, Emmanuel Todd, Galimard, Paryż, 2024

.

* https://dzen.ru/a/ZZ4cN1cs0zKQn7X6?ysclid=m4hm16m8zv453714103