O demokracji na różne sposoby

Utworzono: piÄ…tek, 14 maj 2010 Drukuj E-mail
 

    OtwierajÄ…c konferencjÄ™, prof. Szyszkowska przypomniaÅ‚a trzy cechy charakteryzujÄ…ce ustrój demokratyczny (jeÅ›li ma być ustrojem speÅ‚nionym): wieloÅ›wiatopoglÄ…dowość, neutralność Å›wiatopoglÄ…dowÄ… paÅ„stwa (w polskiej konstytucji jest ona zapisana jako bezstronność) oraz zasadÄ™, w myÅ›l której rzÄ…dzÄ…ca wiÄ™kszość ma obowiÄ…zek zaspokajać potrzeby mniejszoÅ›ci (narodowych, Å›wiatopoglÄ…dowych, religijnych, upoÅ›ledzonych zdrowotnie, itp.). Prostym sprawdzianem, czy mamy taki ustrój jest np. ilość czasu poÅ›wiÄ™cona tym mniejszoÅ›ciom (w porównaniu do wiÄ™kszoÅ›ci) w telewizji publicznej.

    Niezwykle interesujÄ…ce wystÄ…pienie miaÅ‚ prof. Andrzej L. Zachariasz - dyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego, który mówiÅ‚ o roli filozofii i filozofów w czasach dominacji wiedzy praktycznej. Mówca podkreÅ›liÅ‚, iż u podstaw kultury europejskiej leżą trzy systemy wartoÅ›ci: grecki intelektualizm (stworzony przez filozofów)- ceniÄ…cy życie dla prawdy, rzymski legalizm (stworzony przez prawników, polityków, jego owocem jest stosowane do dzisiaj prawo rzymskie) oraz system kultury bliskowschodniej, charakteryzujÄ…cy siÄ™ odmiennym typem myÅ›lenia, odnoszÄ…cy siÄ™ do przeżycia, mistycyzmu, życia dla boga (prorocy). Te trzy systemy spotkaÅ‚y siÄ™ w poczÄ…tkach naszej ery i rozpoczęły rywalizacjÄ™ o wpÅ‚ywy w spoÅ‚eczeÅ„stwach Europy.

     KreÅ›lÄ…c ewolucjÄ™ kultury w czasie ostatnich dwóch wieków zauważyÅ‚, iż w czasie tym dokonaÅ‚o siÄ™ istotne przewartoÅ›ciowanie kultury - o ile epokÄ™ napoleoÅ„skÄ… można byÅ‚o przyrównać do „rozumu na koniu", tak wiek XX można okreÅ›lić jako „żądzÄ™ panowania na czoÅ‚gach", kiedy wola mocy zdeterminowaÅ‚a rozum. O ile wiek XIX charakteryzowaÅ‚ siÄ™ jeszcze dominacjÄ… rozumu nad religiÄ…, a na przeÅ‚omie XIX i XX wieku pojawiÅ‚a siÄ™ dominacja paÅ„stwa, tak obecnie wchodzimy w okres dominacji myÅ›lenia emocjonalno - religijnego. MaÅ‚o tego - obserwuje siÄ™ wzrost dominacji religii najbardziej fundamentalistycznych, np. islamu. Tak wiÄ™c rozum nie tylko jest w odwrocie, ale nastÄ™puje jego prywatyzacja. Idee przestaÅ‚y być ważne, nie pytamy „co", ale „jak" - nastÄ™puje pragmatyzacja i nacjonalizacja filozofii. Wiedza teoretyczna uznawana jest za bezużytecznÄ…, a filozofia, odchodzÄ…c od rozumu i odwoÅ‚ujÄ…c do emocji, zajmuje siÄ™ irracjonalnoÅ›ciÄ… i powoli zamienia w hermeneutykÄ™. Mamy zatem pustkÄ™ intelektualnÄ…, gdyż filozofia mówi dzisiaj: vita brevis - zajmujmy siÄ™ tym co tu i teraz, urzÄ…dzajmy sobie szczęśliwe życie. CzÅ‚owiek wspóÅ‚czesny jest wskutek tego pozbawiony wizji intelektualnej, a w miejsce, które opuÅ›ciÅ‚a filozofia wchodzi religia. Åšwiat stoi wiÄ™c przed zupeÅ‚nie nowÄ… rzeczywistoÅ›ciÄ… - czÅ‚owiek jest niepotrzebny! Grozi to tym, że uzasadnienie istnienia czÅ‚owieka bÄ™dzie dawać religia - a na pewno islam. Gdy rozum siÄ™ wycofaÅ‚, wchodzÄ… emocje i uczucia, skrzÄ™tnie podgrzewane przez mass media, co obserwowaliÅ›my w Polsce w ostatnich dniach. To zÅ‚a sytuacja, gdyż czÅ‚owiek musi siÄ™ zastanawiać nad sobÄ…, musi mu towarzyszyć autorefleksja.

    PozostaÅ‚e wystÄ…pienia uczestników konferencji ogniskowaÅ‚y siÄ™ na zagadnieniach zwiÄ…zanych z demokracjÄ…: porównywano demokracje w starożytnoÅ›ci z obecnÄ… (dr Karol Kuźmicz), pokazywano spór o zasadność woli wiÄ™kszoÅ›ci (dr Anna Kryniecka-Piotrak), mówiono o legalnym oporze przeciw rzÄ…dzÄ…cej wiÄ™kszoÅ›ci (prof. Jerzy Oniszczuk), pokazywano m. in. wielość rzeczywistoÅ›ci (dr Tomasz KozÅ‚owski), a w niej - ruch spóÅ‚dzielczy (prof. Lucjan Turos), pacyfistyczny (dr MaÅ‚gorzata Derc), a także traktowanie mniejszoÅ›ci (omawianych na konferencji szerzej) w traktacie lizboÅ„skim (dr Ryszard Piotrowski).

     Referaty wygÅ‚osili także: dr dr PaweÅ‚ Borecki, Katarzyna Karaskiewicz, Anna Rossmanith, Anna KocioÅ‚ek-PÄ™ksa, WÅ‚adysÅ‚aw PÄ™ksa, WÅ‚adysÅ‚aw Kulesza, prof. prof. PaweÅ‚ Chmielnicki i Roman Tokarczyk, a także doktoranci: Katarzyna Tynkiewicz, Robert Sawicki i Natalia Chapliy. (al)

oem software Odsłony: 4273
DMC Firewall is a Joomla Security extension!