Naukowcy do Prezydenta RP

Utworzono: piÄ…tek, 29 lipiec 2011 Drukuj E-mail
 

PrzedkÅ‚adane w nim wnioski dotyczÄ…ce przebudowy ONZ stanowiÄ… zarazem odpowiedź na postulaty kierowane przez organizatorów ONZ-owskiej Konferencji na rzecz TrwaÅ‚ego Rozwoju Rio+20 (odbÄ™dzie siÄ™ w czerwcu 2012 r.) do spoÅ‚ecznoÅ›ci miÄ™dzynarodowej. DotyczÄ… one m.in.:

- dokonania takiej przebudowy Å›wiatowej ekonomiki, która - poprzez zmianÄ™ wzorców produkcji i konsumpcji - zapewniaÅ‚aby zarówno ochronÄ™ Å›rodowiska przyrodniczego, jak i eliminowanie biedy, oraz

- stworzenie instytucjonalnych podstaw realizacji udoskonalonej strategii trwałego rozwoju światowej społeczności.


Pan

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej


Wielce Szanowny Panie Prezydencie,

W imieniu Stowarzyszenia "Forum Społeczeństwo Informacyjne Trwałego Rozwoju" zwracamy się do Pana Prezydenta z prośbą o objęcie patronatem proponowanych przez nas działań na rzecz stworzenia informacyjnych podstaw polityki i gospodarki trwałego rozwoju (sustainable development) dla polskiej, europejskiej i światowej społeczności.

Kierujemy siÄ™ myÅ›lÄ…, że trwaÅ‚e przezwyciężenie kryzysu globalnego wymaga dokonania radykalnej przemiany cywilizacyjnej. Dotychczasowa, niepohamowana i czÄ™stokroć Å›miercionoÅ›na rywalizacja powinna zostać zastÄ…piona mÄ…drze kierowanÄ… wspóÅ‚pracÄ… dla wspólnego dobra caÅ‚ej Å›wiatowej spoÅ‚ecznoÅ›ci, wspomaganÄ… przez nieskrÄ™powany rozwój nauki i techniki.

Istotnym elementem tej przemiany powinno być stworzenie globalnego systemu wczesnego ostrzegania. Powinna ona także umożliwić powszechny dostÄ™p do wiedzy o prawdopodobnych kompleksowych skutkach dziaÅ‚alnoÅ›ci spoÅ‚eczno-gospodarczej, dalekowzrocznie ujmujÄ…cej spoÅ‚eczne i przyrodnicze skÅ‚adniki rachunku korzyÅ›ci i kosztów gospodarowania.

W ten sposób powinno siÄ™ zapewnić możliwość wyprzedzajÄ…cego rozpoznawania i eliminowania różnorodnych nadchodzÄ…cych zagrożeÅ„ oraz kierowania siÄ™ w polityce rozwoju wiedzÄ… o kompleksowych skutkach zamierzeÅ„ i dokonaÅ„, jak i o innych zmianach uwarunkowaÅ„ realizacyjnych.

W tych celach niezbÄ™dne bÄ™dzie przygotowanie koncepcji odpowiednich struktur zarzÄ…dzania w ukÅ‚adzie globalnym i lokalnym, które umożliwiÄ… tworzenie i realizowanie dalekowzrocznej strategii trwaÅ‚ego rozwoju.

Bardziej rozwinięte propozycje działań realizacyjnych przedstawiamy w załączonym tekście.

BylibyÅ›my radzi, gdyby ten kierunek myÅ›lenia uznaÅ‚ Pan Prezydent za zasÅ‚ugujÄ…cy zarówno na uwzglÄ™dnienie w planach modernizacji PaÅ„stwa Polskiego i Unii Europejskiej, jak i na przedstawienie go przez Pana opinii Å›wiatowej podczas przyszÅ‚orocznego kolejnego Szczytu Ziemi Rio+20.

Prosimy o przyjÄ™cie wyrazów szacunku.


List podpisali:

- prof. prof. Zdzislaw Sadowski, Andrzej P. Wierzbicki, Andrzej Grzegorczyk, Piotr Sienkiewicz, amb. amb. Adam Kowalewski, Wojciech A. Jasiński, ks. prof. Mieczyslaw Lubański, ks. prof. Jozef M. Dołęga, Leslaw Michnowski. .


Warszawa, 21 lutego 2011 r.


W załączniku do listu napisano:


Światowy kryzys finansowy oraz postępujący w ślad za nim kryzys zadłużenia państw, głodu i bezrobocia, ukazał nieskuteczność dotychczasowych metod kształtowania zdolności trwałego rozwoju światowej - w tym polskiej i europejskiej - społeczności.

Podstawowe zadanie ONZ-owskiej strategii trwaÅ‚ego i „trójfilarowego" rozwoju, to odejÅ›cie od dotÄ…d nieuchronnej, silnie destrukcyjnej, cyklicznoÅ›ci: „rozwój - regres" i doprowadzenie do trwaÅ‚ego zintegrowania rozwoju gospodarczego z rozwojem spoÅ‚ecznym oraz ochronÄ… Å›rodowiska przyrodniczego jest obecnie - w ramach aktualnej, informacyjnie maÅ‚o sprawnej, formy cywilizacyjnej - niemożliwe do zrealizowania.

Im mniej bezrobocia i biedy - jednak bez wiedzy o prawdopodobnych kompleksowych skutkach polityki, pracy i innych zmian w uwarunkowaniach życia - tym szybciej nastÄ…pi wyczerpanie źródeÅ‚ aktualnie dostÄ™pnych zasobów naturalnych i zdegradowanie przyrody. A wraz z tym - globalna katastrofa.

Obecny kryzys - jedynie pozornie już zażegnany - jest ewidentnie jawnÄ… fazÄ… kryzysu globalnego, przed laty sygnalizowanego prognozÄ… ostrzegawczÄ… Pierwszego Raportu dla Klubu Rzymskiego „Granice wzrostu". TrwaÅ‚e przezwyciężenie kryzysu globalnego wymaga ponownej analizy jego istoty oraz stworzenia możliwoÅ›ci opracowania i realizowania wieloletniej wieloetapowej strategii przeciwdziaÅ‚ania zagrożeniom oraz wdrażania

rozwojowych zmian w aksjologii, strukturze, technice i sposobie funkcjonowania światowej społeczności oraz gospodarki.

Przezwyciężenie kryzysu globalnego wymaga zapewnienia dostÄ™pu do tych, już istniejÄ…cych lub możliwych do pozyskiwania, zasobów intelektualnomaterialnych,

które w ramach obecnej, socjal-darwinistycznej, formy stosunków spoÅ‚ecznych nie mogÄ… sprawnie wspomagać rozwoju Å›wiatowej spoÅ‚ecznoÅ›ci.

Szczególnie stworzenie, drogÄ… globalnej (i win-win3) wspóÅ‚pracy, możliwoÅ›ci dostÄ™pu do wiedzy o kompleksowych - w tym rozlegÅ‚ych w czasie i przestrzeni - skutkach ludzkich dziaÅ‚aÅ„ umożliwi z odpowiednim wyprzedzeniem rozpoznawanie nadchodzÄ…cych zagrożeÅ„ oraz ich eliminowanie w sposób minimalizujÄ…cy negatywne nastÄ™pstwa.

Zbudowanie, wraz z tym, informacyjnych podstaw polityki i gospodarki trwaÅ‚ego rozwoju stworzy możliwość dokonania przebudowy Å›wiatowego systemu ekonomicznego w sposób umożliwiajÄ…cy stymulowanie ekospoÅ‚ecznie użytecznej aktywnoÅ›ci spoÅ‚eczno-gospodarczej. Przyczyni siÄ™ to do ograniczania zbÄ™dnego zużywania deficytowych zasobów oraz degradowania Å›rodowiska przyrodniczego, jak również stwarzania dostÄ™pu do alternatywnych źródeÅ‚ tych zasobów.

Zrealizowanie powyższych informacyjnych antykryzysowych zaleceÅ„ wymaga odpowiedniego uksztaÅ‚towaniem struktur zarówno globalnego, jak i lokalnego zarzÄ…dzania.

W ramach ONZ powinna zostać powoÅ‚ana - na wzór Rady BezpieczeÅ„stwa - Rada TrwaÅ‚ego Rozwoju. Przy tej Radzie powinno zostać utworzone Åšwiatowe Centrum Strategii TrwaÅ‚ego Rozwoju, wspomagane przez Centrum Globalnego Monitoringu Dynamicznego (w tym prognozowania ostrzegawczego). W ramach Unii Europejskiej, Eurostat powinien zostać wzbogacony o Centrum Monitoringu Dynamicznego.

W Polsce, celem stworzenia możliwoÅ›ci prowadzenia dalekowzrocznej (od wyborczego cyklu niezależnej) polityki trwaÅ‚ego rozwoju, należaÅ‚oby m.in. powoÅ‚ać profesjonalne Centrum Strategii TrwaÅ‚ego Rozwoju Polski, także informacyjnie wspomagane - m.in. prognozowaniem ostrzegawczym, przez odpowiednio rozbudowany GÅ‚ówny UrzÄ…d Statystyki i Monitoringu Dynamicznego.

Proponowane Centra powinny dziaÅ‚ać na zasadzie sieciowej, poprzez organizowanie zdalnej wspóÅ‚pracy odpowiednich istniejÄ…cych placówek naukowo badawczych oraz specjalistów, z wykorzystaniem - w celach symulacyjnych, metodÄ… GRID/cloud computing - już istniejÄ…cych, a niezbÄ™dnych tu systemów komputerowych oraz baz danych i wiedzy. GÅ‚ównÄ… metodÄ… wypracowywania strategii powinna być, poprzedzana prognozowaniem ostrzegawczym, metoda programowania wizyjnego (backcasting7) wspomagana metodami symulacji komputerowej skutków realizacji strategicznych zamierzeÅ„.

Bez radykalnego usprawnienia systemów globalnego i lokalnego zarzÄ…dzania, ich wspomagania wiedzÄ… o prawdopodobnych kompleksowych nastÄ™pstwach prowadzonej polityki i dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej - kryzysu globalnego nie bÄ™dzie można trwaÅ‚e przezwyciężyć.


Odsłony: 4377
DMC Firewall is a Joomla Security extension!