Struktury węglanowe tego typu na współczesnej Ziemi powstają w regionach równikowych i tropikalnych. Ich wymiary i wymiary eoceńskich struktur węglanowych są w przybliżeniu takie same. Naukowcy doszli do wniosku, że w Arktyce w eocenie panował klimat tropikalny, który został zastąpiony ostrym ochłodzeniem. Wyniki badań opublikowano w wysoko ocenianym czasopiśmie Gondwana Research .
Zdaniem prof. Anatolija Nikiszyna z Wydziału Geologicznego Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, rezultaty badań można wykorzystać nie tylko do badania klimatu w historii Ziemi, ale i do opracowania modeli jego gwałtownych zmian. Na ich podstawie proponuje się utworzenie nowego, specjalnego międzynarodowego projektu naukowego mającego na celu zbadanie nagłych zmian klimatycznych w Arktyce na przestrzeni ostatnich 56 milionów lat.
W Rosji Ocean Arktyczny (Północny Arktyka) jest aktywnie badany od wielu lat do różnych celów naukowych. Podstawą tych badań jest akwizycja geofizycznych profili sejsmicznych, w których można zobaczyć, w jaki sposób fale sejsmiczne odbijają się i załamują na różnych powierzchniach. W takich profilach wyraźnie widać strukturę podłoża na głębokościach do 10-30 km. Tego typu profile przecinały główne rejony Oceanu Arktycznego. Jednym z zadań badaczy była identyfikacja różnych typów struktur, np. paleowulkanów, raf węglanowych, paleokanałów, ewentualnych złóż ropy itp.
Klimat na Ziemi niepokoi wszystkich jej mieszkańców. Obecnie, jak twierdzi wielu naukowców, ludzkość żyje w epoce ocieplenia. Badacze zastanawiają się, czy w historii Ziemi istniały wcześniejsze epoki gwałtownego ocieplenia.
Tropikalna Arktyka
- Autor: Anna Leszkowska
- Odsłon: 62