Prognozy katastroficzne

Utworzono: piątek, 18 grudzień 2015 Andrzej Wierzbicki Drukuj E-mail



W ostatnich latach wzrasta liczba prognoz, ocenianych przez główny nurt nauk spoÅ‚ecznych jako katastroficzne, co jest wygodnym uzasadnieniem dla ich ignorowania.  OsobiÅ›cie jednak uważam, że sÄ… to nie tyle prognozy katastroficzne, co ostrzegawcze o możliwoÅ›ci przyszÅ‚ych katastrof, i należy traktować je z należytÄ… uwagÄ….


wierzbicki4-1Jednakże, aby dobrze zrozumieć takie możliwości katastrof, trzeba dobrze poznać dynamikę procesów z dodatnim sprzężeniem zwrotnym. Żeby ją zrozumieć, trzeba albo analizować dynamikę realnych procesów z dodatnim sprzężeniem zwrotnym ‑ jak np. dynamikę przełączania się elementów pamięci komputerowej ‑ albo przejść przez ćwiczenia laboratoryjne z symulacją komputerową takich procesów (niezbędne np. przy kształceniu automatyków elektrowni jądrowych).
Niestety, uniwersytety (zwłaszcza w Polsce) odcinają się od nauk technicznych, stąd rozumienie dynamiki procesów z dodatnim sprzężeniem zwrotnym wśród nauk społecznych jest ułomne. Tymczasem to właśnie objawy takich procesów niepokoją autorów prognoz zwanych katastroficznymi, którzy usiłują w ten sposób ostrzec społeczeństwa świata.

Wybuchowa szpilka    

Głównym objawem takich procesów jest przyspieszanie tempa rozwoju. W literaturze pojawiÅ‚o siÄ™ wiele wykresów ilustrujÄ…cych to zjawisko. Ostatnio w dwóch publikacjach ‑ Morris (2010) Why the West Rules - For Now oraz Brynjolfson i McAfee (2014) The Second Machine Age ‑ pojawiÅ‚ siÄ™ wykres dwóch wskaźników rozwoju ludzkoÅ›ci (liczby ludnoÅ›ci Å›wiata oraz syntetycznego wskaźnika Human Social Development) w zależnoÅ›ci od czasu przez ostatnie 10 tysiÄ™cy lat. 
W obu przypadkach wykres ten ma postać szpilki zaczynającej się ok. dwustu lat temu, a znacznie przyspieszającej obecnie. Autorzy tych dwóch książek zachwycają się tym wykresem, choć mnie on napawa przerażeniem, gdyż nie wiedzą oni, co widzą. A widzą typowy proces wybuchu reaktora jądrowego.
Każdy taki (wystÄ™pujÄ…cy w przyrodzie lub technice) proces dodatniego sprzężenia zwrotnego prowadzi do rozwoju lawinowego ‑ najpierw przyspiesza, później koÅ„czy siÄ™ uderzeniem w jakieÅ› ograniczenie (dla lawiny jest to uderzenie w przeciwlegÅ‚e zbocze, dla wybuchu reaktora wyczerpanie siÄ™ atomów pierwiastka promieniotwórczego). 

Nie jest jasne jeszcze, co bÄ™dzie takim ograniczeniem w rozwoju ludzkoÅ›ci ‑ może być nim koniec pracy, jakÄ… dzisiaj znamy, może być nim rewolucyjny koniec kapitalizmu,  który - jeÅ›li zbyt gwaÅ‚towny - może doprowadzić do samozagÅ‚ady inteligentnej cywilizacji na Ziemi. W każdym bÄ…dź razie, nie ulega dzisiaj wÄ…tpliwoÅ›ci, że niezbÄ™dne jest ograniczenie tempa rozwoju ‑ w technice osiÄ…gane zazwyczaj poprzez zastosowanie dodatkowego, ujemnego sprzężenia zwrotnego (tak jak w reaktorze jÄ…drowym przez sterowanie prÄ™tami kontrolnymi ograniczajÄ…cymi szybkość reakcji). 

Złudne samouspokajanie się

Zanim siÄ™ jednak takie regulacyjne sprzężenie zastosuje, trzeba dokÅ‚adniej przeanalizować mechanizmy dodatniego sprzężenia zwrotnego, które wywoÅ‚ujÄ… to przyspieszenie rozwoju. Nie ulega dla mnie wÄ…tpliwoÅ›ci, że jednym z takich mechanizmów jest dodatnie sprzężenie zwrotne pomiÄ™dzy rynkiem a wiedzÄ… (naukÄ… i technikÄ…), wyrażajÄ…ce siÄ™ przez zastÄ™powanie pracy kapitaÅ‚em (czyli raczej maszynami za ten kapitaÅ‚ zakupionymi).  Można wprawdzie twierdzić, że zastÄ™powanie pracy przez kapitaÅ‚ postÄ™puje od poczÄ…tków rewolucji przemysÅ‚owej, od koÅ„ca XVIII wieku, i jak dotychczas powodowaÅ‚o niekoniecznie bezrobocie, jedynie zmiany struktury pracy. Ale twierdzenie takie jest samouspokajaniem siÄ™,  z dwóch powodów.


Po pierwsze, zastÄ™powanie pracy przez kapitaÅ‚ ma charakter procesu z dodatnim sprzężeniem zwrotnym: im wiÄ™cej kapitalista zyska na inwestycji w nowe maszyny i urzÄ…dzenia, tym wiÄ™cej jest skÅ‚onny inwestować w nie dalej. A procesy z dodatnim sprzężeniem zwrotnym majÄ… charakter lawinowy: mogÄ… zaczynać siÄ™ powoli, ale nieuchronnie potem przyspieszajÄ…. ZastÄ™powanie pracy w przedsiÄ™biorstwach przez kapitaÅ‚ nastÄ™puje dzisiaj w bezprecedensowym tempie i skali, (opisywaÅ‚em to w mojej książce PrzyszÅ‚ość pracy w spoÅ‚eczeÅ„stwie informacyjnym), a wiÄ™c opinie historyczne nie majÄ… dzisiaj racji. 

Po drugie, kapitaÅ‚ w krajach rozwiniÄ™tych wykorzystaÅ‚ jeszcze inny mechanizm do zniszczenia proletariatu wielkoprzemysÅ‚owego w swoich krajach ‑ globalizacjÄ™, eksport pracy do krajów rozwijajÄ…cych siÄ™, o mniejszych kosztach pracy. Jednakże roboty, tak jak i inne urzÄ…dzenia rewolucji informacyjnej, stajÄ… siÄ™ coraz taÅ„sze, a wiÄ™c wspomniany wyżej mechanizm dodatniego sprzężenia zwrotnego spowoduje destrukcjÄ™ proletariatu fabrycznego oraz koniec pracy w przedsiÄ™biorstwach  także w krajach biedniejszych. Spowoduje to wzrost konfliktów w tych krajach oraz dalszy wzrost obserwowanej dzisiaj presji migracyjnej. W stosunku do Europy, bÄ™dzie to presja głównie z Afryki i MaÅ‚ej Azji, obszarów o najszybszym wzroÅ›cie demograficznym; a jeÅ›li Europa ograniczy możliwoÅ›ci migracji, spowoduje to wzrost napiÄ™cia Północ-PoÅ‚udnie.

Przyspieszenie - rozwarstwienie

Jednakże rozpowszechnienie robotów w pracy przemysÅ‚owej  to jeszcze nie jest powszechne rozpowszechnienie spoÅ‚eczne. Takie powszechne rozpowszechnienie zacznie siÄ™, gdy roboty zacznÄ… chodzić z nami po ulicach (tak, jak aparaty telefonii mobilnej) lub zastÄ™pować nas w pracy usÅ‚ugowej, jak np. w supermarketach (co już sygnalizowane jest np. w Japonii). Tak wiÄ™c nie jest trwałą, tylko przejÅ›ciowÄ… prawdÄ…, że pracÄ™ przemysÅ‚owÄ… zastÄ…pi praca usÅ‚ugowa. Już obecnie praca usÅ‚ugowa siÄ™ kurczy nie tylko z uwagi na zastosowanie robotów i komputerów, także poprzez wykorzystywanie usÅ‚ug sieciowych.

Ostatnio w telewizji polskiej pojawiÅ‚a siÄ™ reklama administracji elektronicznej, ze wskazaniem źródeÅ‚ finansowania (dotacji europejskich). Jednakże nie wspomniano przy tym, że wprawdzie administracja taka bÄ™dzie miaÅ‚a szereg zalet, ale ekonomicznie zyskajÄ… na tym przedsiÄ™biorcy jÄ… wprowadzajÄ…cy, zaÅ› stracÄ…  - pracÄ™ -  niektórzy pracownicy administracji. Spowoduje to dalsze rozwarstwienie: szybki wzrost dochodów najlepiej zarabiajÄ…cych  i utratÄ™ pracy oraz dochodów dolnej części dotychczasowej klasy Å›redniej.

To zjawisko rozwarstwienia jest typowym rezultatem obecnego przyspieszenia zastÄ™powania pracy przez kapitaÅ‚. Obserwowany i opisywany dzisiaj wzrost nierównoÅ›ci (p. Stiglitz, (2013), The Price of Inequality)  zintensyfikowaÅ‚ siÄ™ na Å›wiecie po roku 1990 i nie polega na znacznym wzroÅ›cie współczynnika Gini’ego, tylko na bardzo szybkim wzroÅ›cie dochodów jednego procenta najlepiej zarabiajÄ…cych (kilkakrotnie szybszym niż tempo wzrostu globalnego PKB) z jednoczesnÄ… pauperyzacjÄ… części dawnej klasy Å›redniej, tracÄ…cej trwaÅ‚e zatrudnienie. 
Rozsądnym wskaźnikiem nierówności jest stosunek dochodów 1% ludzi najbogatszych do dochodów 20% ludzi najbiedniejszych (bo rozsądnym jest jeszcze, aby ludzie najbogatsi zarabiali 20 razy więcej, niż najbiedniejsi). Jeśli jednak wskaźnik ten przekracza znacznie jedność (jak to obserwujemy w większości krajów świata), oznacza to znaczne nierówności w danym społeczeństwie.

Podatek od kasyna

Wprawdzie zastÄ™powanie pracy przez kapitaÅ‚ nastÄ™puje już od ponad dwustu lat, ale jest to proces z dodatnim sprzężeniem zwrotnym, który ostatnio znacznie przyspieszyÅ‚. O ile dawniej ludzie mogli siÄ™ do tego procesu przystosować, uczÄ…c siÄ™ nowych zawodów i dostosowujÄ…c do nowej struktury zatrudnienia, o tyle dzisiaj procesy te staÅ‚y siÄ™ po prostu zbyt szybkie, ludzie musieliby siÄ™ uczyć nowych zawodów i elementów skomplikowanych technik informacyjnych kilka razy w życiu. 
Natomiast koncentracja majątku w rękach jednego procenta ludności powoduje chorobę systemu kapitalistycznego: większa część ich zysków nie zwiększa realnego popytu, tylko wirtualny popyt na spekulacje giełdowe i walutowe, tzw. wirtualną gospodarkę, co jest przyczyną coraz częstszych kryzysów (p. ostatnie numery The Economist z artykułem wstępnym The Chronicle of Debt).

Jednym ze sposobów ograniczenia tej szybkoÅ›ci wzrostu i wynikajÄ…cych z niej objawów chorobowych jest wzrost opodatkowania ludzi najbogatszych, z przeznaczeniem tych podatków na cele socjalne (np. komunalne budownictwo mieszkaniowe, ale także emerytury i renty, włącznie z realizacjÄ… idei renty obywatelskiej dla każdego obywatela paÅ„stwa). Istotna jest przy tym nie tylko modyfikacja podatków osobistych, PIT, potrzebna zwÅ‚aszcza jest modyfikacja podatków korporacyjnych, CIT, gdyż 19% podatku CIT pÅ‚aconego od zysku skutkuje tylko w ok. 1% podatku CIT, jeÅ›li liczyć go od przychodu (lub przychodu z niewielkimi potrÄ…ceniami, czyli dochodu). Dla porównania podatków CIT i PIT wyobraźmy sobie, że przed wyliczeniem podatku PIT moglibyÅ›my odliczać od dochodów osobistych koszty utrzymania siebie i caÅ‚ej rodziny. 
Dlatego też podatek CIT powinien być obliczany od dochodu, przychodu z niewielkimi tylko odliczeniami. Np. na pewno nie należy odliczać od przychodu kosztów marketingu, a może nawet kosztów nowych technologii. Na argument, że spowolni to rozwój, odpowiadam, że wÅ‚aÅ›nie o to chodzi. Natomiast można wprowadzić ulgi podatkowe CIT dla przedsiÄ™biorstw zatrudniajÄ…cych wiÄ™cej pracowników, (uzależniajÄ…c to od udziaÅ‚u wypÅ‚at pracowniczych w caÅ‚kowitym przychodzie przedsiÄ™biorstwa, lub nawet pozwalajÄ…c na peÅ‚ne odliczenie od przychodu tych wypÅ‚at).

W lawinie

Nie uważam natomiast, że realistyczne sÄ… prognozy Jeremy’ego Rifkina z jego niedawnej książki The Zero Marginal Cost Society, (2014). Twierdzi on, że nieuchronne zmniejszanie siÄ™ kosztów kraÅ„cowych produkcji w wyniku postÄ™pu technicznego doprowadzi (w ciÄ…gu drugiej poÅ‚owy wieku XXI) do samoczynnego upadku kapitalizmu i zwyciÄ™stwa sieciowych collaborative commons (wspólnot pracowniczych). Nie zauważa jednak, że kapitalizm wcale nie musi stosować cen powiÄ…zanych z cenami kraÅ„cowymi (jak to by wynikaÅ‚o z neoliberalnych teorii rynku), tylko skutecznie broni siÄ™ przed obniżkÄ… kosztów kraÅ„cowych, unikajÄ…c konkurencji cenowej oraz stosujÄ…c ukryte zmowy cenowe na rynkach oligopolistycznych – co zresztÄ… wiadomo już od badaÅ„ Sylosa Labini w 1956 roku. Dlatego też nie wierzÄ™, że koniec czy korekta kapitalizmu nastÄ…pi samoczynnie, niezbÄ™dna jest demokratyczna reforma kapitalizmu, która zgodnie z zaleceniami Adama Smitha może być oparta na przesÅ‚ankach etycznych.
Jeśli takiej reformy nie przeprowadzimy, grozi nam zderzenie z barierą, które oby nie było równoznaczne z zagładą ludzkiej cywilizacji na Ziemi. Natomiast tym, którzy nazwą taką prognozę katastroficzną, aby ją spokojnie zignorować, odpowiem, że mogą się narazić na zarzut ignorancji w dziedzinie dynamiki procesów z dodatnim sprzężeniem zwrotnym. Jedziemy toczeni przez lawinę. Tyle tylko, że ci, którym się udało wydostać na jej wierzch, opowiadają nam, jaka to wspaniała jazda.

Andrzej P. Wierzbicki  

Śródtytuły i wyróżnienia pochodzą od Redakcji.

 

 

Odsłony: 1435
DMC Firewall is a Joomla Security extension!