GinÄ…ca Ziemia
Publikowany co dwa lata Living Planet Report WWF jest jednym z najważniejszych raportów na temat ekologicznego stanu Å›wiata. Opiera siÄ™ na wskaźniku żyjÄ…cej planety (Living Planet Index), który ocenia bioróżnorodność na Ziemi w oparciu o stan okoÅ‚o 8 000 populacji ponad 2 500 gatunków zwierzÄ…t (krÄ™gowców) na caÅ‚ym Å›wiecie.
Ostatnie wydanie raportu, przygotowane przez WWF we wspóÅ‚pracy z Zoological Society of London i Global Footprint Network wskazuje, ze liczebność gatunków zmniejsza siÄ™ w dramatycznym tempie - wskaźnik bioróżnorodnoÅ›ci spadÅ‚ w porównaniu z rokiem 1970 aż o 30%. Najbardziej ucierpiaÅ‚y zwierzÄ™ta żyjÄ…ce w najbogatszej pod wzglÄ™dem przyrodniczym strefie równikowej - ich liczebność zmniejszyÅ‚a siÄ™ aż o 60%! Podobne dane dotyczÄ… krajów biednych - liczba gatunków zamieszkujÄ…cych kraje o najniższych dochodach zmniejszyÅ‚a siÄ™ w ciÄ…gu ostatnich 40 lat o ponad 50%.
Tracimy bogactwo przyrodnicze przede wszystkim w krajach ubogich, najczęściej strefy równikowej. SÄ… za to odpowiedzialne kraje rozwiniÄ™te, które żyjÄ… w faÅ‚szywym przekonaniu, ze ich nadmierna konsumpcja i emisje dwutlenku wÄ™gla obywajÄ… siÄ™ bez konsekwencji. Tymczasem to nasze codzienne wybory majÄ… wpÅ‚yw na wycinkÄ™ lasów, topnienie lodowców czy brak wody pitnej. Wszyscy jesteÅ›my częściÄ… skomplikowanego systemu życia na Ziemi, a to jakich wyborów dokonujemy, przekÅ‚ada siÄ™ na stan przyrody w innych regionach Å›wiata - mówi Karolina Tymorek, Koordynator projektu "SOS dla Å›wiata" WWF Polska. Od kondycji ekosystemów Ziemi zależy jakość życia ludzi. Pomimo, że coraz lepiej rozumiemy tÄ™ zależność, nadal niszczymy przyrodÄ™.
Åšlad ekologiczny, drugi wskaźnik, na którym opiera siÄ™ Living Planet Report, wskazuje, że aby wyprodukować surowce, które zużywamy corocznie, Ziemia potrzebuje póÅ‚tora roku. Oznacza to, że wydajemy o póÅ‚ pensji wiÄ™cej niż zarabiamy. Å»yjemy na ekologiczny kredyt. JeÅ›li nic siÄ™ nie zmieni, w 2030 roku bÄ™dziemy potrzebować dwóch, a w 2050 prawie trzech kul ziemskich, żeby zaspokoić nasze potrzeby.
Åšlad ekologiczny znaczÄ…co różni siÄ™ w poszczególnych krajach - Amerykanie żyjÄ… jakby mieli do dyspozycji cztery i póÅ‚ planety, Hindusi natomiast wykorzystujÄ… mniej niż poÅ‚owÄ™ zasobów naturalnych, które na nich przypadajÄ…. Polacy wykorzystujÄ… dwa razy wiÄ™cej surowców niż majÄ… do dyspozycji, co oznacza, ze w poÅ‚owie żyjemy kosztem innych krajów. Na nasz wysoki Å›lad ekologiczny skÅ‚adajÄ… siÄ™ przede wszystkim znaczne emisje dwutlenku wÄ™gla.
Na Å›wiecie tzw. Å›lad wÄ™glowy zwiÄ™kszyÅ‚ siÄ™ trzy razy od publikacji pierwszego Living Planet Report w 1998 roku i stanowi obecnie ponad poÅ‚owÄ™ Å›ladu ekologicznego. Kolejnym wyzwaniem, z którym musimy siÄ™ zmierzyć jest dostÄ™pność i alokacja terenu. Najprawdopodobniej w przyszÅ‚oÅ›ci nie bÄ™dziemy mieli wystarczajÄ…co dużo powierzchni, aby wytworzyć potrzebnÄ… nam ilość pożywienia i produktów drzewnych, jakich jak papier i materiaÅ‚y budowlane. Na niedobór powierzchni wpÅ‚yw bÄ™dzie miaÅ‚a m.in. konieczność przeznaczenia gruntów pod uprawy biopaliw, które zastÄ…piÄ… paliwa kopalne, skÅ‚adowanie dwutlenku wÄ™gla i ochrona bioróżnorodnoÅ›ci.
Raport mówi także o rozwiÄ…zaniach, które musimy wprowadzić, aby utrzymać na Ziemi populacjÄ™, której liczebność, zgodnie z prognozami, może przekroczyć w 2050 roku 9 miliardów. Wskazuje, że aby zredukować nasz Å›lad ekologiczny konieczne bÄ™dÄ… zmiany w diecie oraz wytwarzaniu i użytkowaniu energii oraz wzmocnienie ochrony i inwestycji w nasze zasoby naturalne.
W obliczu wzrostu liczby ludnoÅ›ci i kurczenia siÄ™ zasobów utrzymywanie gospodarki zależnej od dużej iloÅ›ci surowców wiąże siÄ™ z dużym ryzykiem. Living Planet Report pokazuje, ze wysoki Å›lad ekologiczny i wysoki wskaźnik konsumpcji, która czÄ™sto odbywa siÄ™ kosztem innych paÅ„stw, nie idzie w parze z wyższym poziomem rozwoju. Wskaźnik rozwoju spoÅ‚ecznego (Human Development Index, HDI), który uwzglÄ™dnia Å›redniÄ… dÅ‚ugość życia, dochody i poziom edukacji, jest wysoki również w krajach, które majÄ… umiarkowany Å›lad ekologiczny. W Å›wiecie ograniczonych zasobów prawdziwymi liderami bÄ™dÄ… kraje, w których wysoki standard życia nie oznacza jednoczeÅ›nie dużej presji na Å›rodowisko - dodaje Tymorek.
Dobre wiadomoÅ›ci dotyczÄ… strefy klimatu umiarkowanego. Gatunki, które jÄ… zamieszkujÄ… odbudowujÄ… siÄ™ dziÄ™ki wysiÅ‚kom na rzecz ich ochrony, zmniejszeniu zanieczyszczenia i poprawy zarzÄ…dzania odpadami. W strefie umiarkowanej powiÄ™kszyÅ‚y siÄ™ zwÅ‚aszcza populacje organizmów morskich - o okoÅ‚o 52%. Np. populacja jesiotra atlantyckiego w trakcie zaledwie jednej dekady wzrosÅ‚a o okoÅ‚o 10%.
Pełna treść raportu (w języku angielskim) oraz zdjęcia do wykorzystania w publikacjach są dostępne na stronie http://wwf.panda.org/about_our_earth/all_publications/living_planet_report/2010_lpr/
oem software Odsłony: 3092