Niezniszczalne mury

Utworzono: wtorek, 19 grudzień 2006 Drukuj E-mail

CiÄ…gnÄ…cy siÄ™ setkami kilometrów pÅ‚ot miaÅ‚ otoczyć całą PolskÄ™ w celu uszczelnienia granic. Jeden z pierwszych odcinków tej szalonej budowli wzniesiono w Cieszynie w poczÄ…tku lat pięćdziesiÄ…tych. W ciÄ…gu paru dni ustawiono wzdÅ‚uż brzegów Olzy przeszÅ‚o 2-metrowy parkan z drucianej siatki, parkanami otoczono dworce PKP i PKS...

CzÅ‚owiek, podobnie jak wiÄ™kszość zwierzÄ…t, ma instynktowny przymus posiadania wÅ‚asnego terytorium. JesteÅ›my wprawdzie istotami spoÅ‚ecznymi, ale domagamy siÄ™ uznania granic naszego terytorium i czÄ™sto robimy to z gniewem. Zasada prywatnoÅ›ci przestrzeni życiowej odnosi siÄ™ w pewnym stopniu również do spoÅ‚eczeÅ„stw, narodów. Ustalanie i utrzymanie Å›ciÅ›le okreÅ›lonej przestrzeni życiowej jest od tysiÄ…cleci gÅ‚ównym przedmiotem dziaÅ‚aÅ„ wszelkich wspólnot rodowych, a później narodów.

PrzestrzeÅ„ spoÅ‚eczna i osobista to wartość osobliwa - na pozór ukryta, jest jednak wyraźnie widoczna w podstawowych reakcjach psychicznych. Jest ona jednak sposobem komunikowania siÄ™, a nie izolacji. Toteż przesadna obrona granicy terytorium, prowadzÄ…ca do izolacji od Å›wiata, budzi nie mniejszÄ… irytacjÄ™, niż próby naruszenia intymnoÅ›ci. Historia Å›wiata dowodzi, że próby izolacji narodów skazane sÄ… na niepowodzenie.

Najbardziej znanÄ… tego rodzaju próbÄ™ podjÄ…Å‚ cesarz chiÅ„ski Szi-huang-ti (221 - 210 r. p.n.e.). Za jego panowania rozpoczÄ™to budowÄ™ potężnego muru, majÄ…cego chronić ChiÅ„czyków przed "barbarzyÅ„cami i demonami". Kilka pokoleÅ„ krwiÄ… i Å‚zami wznosiÅ‚o budowlÄ™, która po kilkuset latach przerodziÅ‚a siÄ™ w najdÅ‚uższy na Å›wiecie mur. Jego dÅ‚ugość wynosi 2450 kilometrów, co odpowiada odlegÅ‚oÅ›ci z Hamburga do Palermo. CiÄ…gnie siÄ™ od wybrzeża Morza Å»óÅ‚tego aż do stepów Azji Åšrodkowej. Ma z reguÅ‚y 16 m wysokoÅ›ci i 8 m gruboÅ›ci u podstawy, a 5 m gruboÅ›ci u szczytu. W Hopeh rozdziela siÄ™, otaczajÄ…c ramionami Pekin. Co 100 m stoi wieża strażnicza (razem jest ich ponad 40 tysiÄ™cy). Do budowy Wielkiego Muru użyto 300 mln m3 materiaÅ‚ów, co wystarczyÅ‚oby do zbudowania 120 piramid Cheopsa lub do postawienia na caÅ‚ej dÅ‚ugoÅ›ci równika dwumetrowego muru.

WedÅ‚ug ówczesnych przekazów, co trzeci ChiÅ„czyk musiaÅ‚ pracować przy budowie. Setki tysiÄ™cy robotników przymusowych zmarÅ‚o z przemÄ™czenia i gÅ‚odu. Gdy w 209 r. (400 lat po rozpoczÄ™ciu budowy) Hunowie w krótkim czasie zdobyli te tereny, mur graniczny straciÅ‚ swe znaczenie, zanim dzieÅ‚o zostaÅ‚o ukoÅ„czone. Powrócono doÅ„ ponownie w XVI wieku i przez kolejne 200 lat cesarze dynastii Ming budowali nowe odcinki muru, chociaż nigdy nie speÅ‚niÅ‚ on w peÅ‚ni zamierzonych celów ? nie odizolowaÅ‚ ChiÅ„czyków od reszty Å›wiata.

W pierwszym okresie zimnej wojny, na przeÅ‚omie lat 40. i 50., w wielu krajach panowaÅ‚a istna szpiegomania. Na Wschodzie przybraÅ‚a formÄ™ prawdziwej histerii, która zahaczyÅ‚a również o PolskÄ™. W pewnym okresie każdy czÅ‚owiek przebywajÄ…cy w odlegÅ‚oÅ›ci kilku nawet kilometrów od granicy paÅ„stwa, narażony byÅ‚ na różne kontrole. ChodziÅ‚em wówczas do szkoÅ‚y Å›redniej w Cieszynie i dojeżdżaÅ‚em codziennie pociÄ…giem. Dworzec PKP otoczony byÅ‚ parkanem, a przy jedynym wyjÅ›ciu wopiÅ›ci dokÅ‚adnie kontrolowali dokumenty, przepuszczajÄ…c tylko tych, którzy mogli uzasadnić powód przyjazdu. Pewnego dnia zobaczyliÅ›my ze zdumieniem wysokie ogrodzenie biegnÄ…ce wzdÅ‚uż Olzy, wydÅ‚użajÄ…ce siÄ™ stopniowo, by ostatecznie otoczyć caÅ‚y kraj. Na górskich grzbietach wzdÅ‚uż caÅ‚ej granicy pojawiÅ‚ siÄ™ kilkumetrowej szerokoÅ›ci pas zaoranej i starannie zabronowanej ziemi, do którego lepiej byÅ‚o siÄ™ nie zbliżać. Na szczęście przyszÅ‚y lata odwilży i budowÄ™ wstrzymano, a w 1955 r. pÅ‚ot zostaÅ‚ szybko rozebrany, a zaorane pasy po paru latach zarosÅ‚y zieleniÄ…. Mówiono wówczas, że przyczyniÅ‚a siÄ™ do tego przygoda ówczesnego premiera Cyrankiewicza. W upalny, letni dzieÅ„ odprowadzaÅ‚ on delegacjÄ™ zagranicznÄ… i na dworcu PKP w Zebrzydowicach wyszedÅ‚ ze swojego wagonu w samej koszuli. Zatrzymany przez straż granicznÄ… nie potrafiÅ‚ okazać dokumentów pozostawionych w wagonie i zostaÅ‚ brutalnie odprowadzony do strażnicy.

Ale sama idea izolacji nie umarÅ‚a. W poÅ‚owie sierpnia 1961 r. zszokowani mieszkaÅ„cy Berlina ujrzeli przebiegajÄ…ce przez centrum zasieki, a zaraz potem betonowÄ… Å›cianÄ™. W Å›rodku miasta, w którym mimo administracyjnego podziaÅ‚u dochodziÅ‚o jednak do tysiÄ™cznych powiÄ…zaÅ„, ustawione zostaÅ‚y betonowe sÅ‚upy granicy, którÄ… rozbudowano w coÅ› na ksztaÅ‚t Muru ChiÅ„skiego. Budowla przetrwaÅ‚a 28 lat, by ostatecznie zniknąć za sprawÄ… berliÅ„czyków mieszkajÄ…cych po obu jej stronach.

SzaleÅ„cze pomysÅ‚y izolowania spoÅ‚eczeÅ„stw od reszty Å›wiata nigdy dotÄ…d nie powiodÅ‚y siÄ™. Mur ChiÅ„ski pozostaÅ‚ niezwykÅ‚ym zabytkiem, o cieszyÅ„skim parkanie maÅ‚o kto dziÅ› pamiÄ™ta, mur berliÅ„ski, który miaÅ‚ izolować, staÅ‚ siÄ™ wkrótce symbolem jednoÅ›ci - oto paradoks dziejów. I wydawać by siÄ™ mogÅ‚o, że dziÅ›, w epoce telewizji satelitarnej, telefonów komórkowych, autostrad informatycznych i Internetu, próby izolacji nie majÄ… żadnych szans powodzenia. A tymczasem idea odgradzania siÄ™ od sÄ…siadów jakby siÄ™ odradzaÅ‚a.

WÅ‚adze Stanów Zjednoczonych przeznaczyÅ‚y wÅ‚aÅ›nie 7 mld dolarów na budowÄ™ ciÄ…gnÄ…cego siÄ™ kilkaset kilometrów wysokiego pÅ‚otu wzdÅ‚uż granicy z Meksykiem. Ma on zapobiec nielegalnej migracji MeksykaÅ„czyków do USA. Z kolei mur, który od czterech lat buduje rzÄ…d Izraela, ma oddzielić Å»ydów od PalestyÅ„czyków na Zachodnim Brzegu. Ma on w zaÅ‚ożeniu zapobiegać aktom terroru. 250 tys. PalestyÅ„czyków zostanie częściowo, bÄ…dź caÅ‚kowicie, okrążonych na Zachodnim Brzegu. W Jerozolimie mur wije siÄ™ jak wąż, przecina tÄ™tniÄ…ce życiem osiedla. Chyba wiÄ™c przyjdzie nam jeszcze dość dÅ‚ugo zaczekać na czasy, w których runÄ… ostatnie mury...

oem software Odsłony: 3423
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd