Zabójcze dźwięki

Utworzono: środa, 02 lipiec 2008 Drukuj E-mail

Zabójcze dźwiÄ™ki

Autor: Andrzej Klimek 2008-07-01

HaÅ‚as jest wrogiem perfidnym i podstÄ™pnym. Jego objawy kumulujÄ… siÄ™ w organizmie i wywoÅ‚ujÄ… coraz wiÄ™kszy rozstrój caÅ‚ego systemu nerwowego.

HaÅ‚as powoduje poważne zaburzenia w organizmie ludzkim i jest przyczynÄ… wielu ciężkich schorzeÅ„. Powoduje wczeÅ›niejsze starzenie siÄ™ i może skracać życie o 8-12 lat. Już po 10 minutach przebywania w nasilonym haÅ‚asie u caÅ‚kowicie zdrowego czÅ‚owieka wystÄ™puje wiele zmian fizjologicznych, w tym zmiany w strukturze hormonów nadnercza, także zmiany czynnoÅ›ciowe mózgu, odpowiadajÄ…ce objawom padaczki.
W starożytnych Chinach haÅ‚as traktowano jako surowÄ… karÄ™ dla przestÄ™pców. ZarzÄ…dzenie ministra policji Ming Ti z 211 r. p.n.e. gÅ‚osiÅ‚o: Kto oÅ›mieli siÄ™ obrażać najwyższego, nie bÄ™dzie wieszanym, Å›ciÄ™tym ani zakutym, lecz skazany zostanie na nieprzerwane sÅ‚uchanie piszczaÅ‚ek, bicia bÄ™bnów i krzyków, aż padnie martwy. Bowiem jest to najbardziej mÄ™czÄ…ca Å›mierć, jakÄ… ponieść może czÅ‚owiek... DziÅ› ten rodzaj tortur staÅ‚ siÄ™ jednym z podstawowych nastÄ™pstw cywilizacji technicznej. Nieustannie bowiem przebywamy w haÅ‚asie: w domu, w pracy, na ulicy, w Å›rodkach komunikacji itp. Cena, jakÄ… za to pÅ‚acimy, jest wysoka.
HaÅ‚as jest wrogiem perfidnym i podstÄ™pnym. Jego objawy kumulujÄ… siÄ™ w organizmie i wywoÅ‚ujÄ… rozstrój caÅ‚ego systemu nerwowego. NastÄ™puje obniżenie reakcji psychicznych, uwagi, wzmaga siÄ™ rozdrażnienie, przyspiesza znużenie, wystÄ™pujÄ… zaburzenia funkcji wydzielniczej i pracy motorycznej żołądka. Obniża siÄ™ aktywność komórek kory mózgowej i przyspieszajÄ… siÄ™ objawy zmÄ™czenia. Silny haÅ‚as może nawet spowodować Å›mierć czÅ‚owieka.

Niesłyszalne zagrożenie

Nie mniej niebezpieczne mogÄ… być dźwiÄ™ki, których w ogóle nie sÅ‚yszymy. Ucho ludzkie nie reaguje na fale dźwiÄ™kowe o czÄ™stotliwoÅ›ci poniżej 16-20 Hz. Nazywane sÄ… infradźwiÄ™kami. TowarzyszÄ… różnym zjawiskom przyrody i mogÄ… być praktycznie wykorzystane.
Niektóre zwierzÄ™ta, które sÅ‚yszÄ… tego rodzaju fale, reagujÄ… na nie zachowaniem zdradzajÄ…cym strach. Na parÄ™ godzin przed trzÄ™sieniem ziemi, które poprzedzane jest zwykle falÄ… infradźwiÄ™kowÄ…, króliki opuszczajÄ… zagrożonÄ… strefÄ™, psy wybiegajÄ… z domów, a Å›winie z chlewików. Sejsmolodzy próbujÄ… wykorzystać takie zachowanie siÄ™ zwierzÄ…t do przewidywania kataklizmów. InfradźwiÄ™ki odbierane sÄ… też przez meduzy, które uciekajÄ… przed sztormem.
W przeciwieÅ„stwie do ultradźwiÄ™ków, które zostaÅ‚y wykorzystane powszechnie w technice, drgania o czÄ™stotliwoÅ›ci mniejszej od 20 herców, czyli infradźwiÄ™ki sÄ… wciąż maÅ‚o znane, chociaż otaczajÄ… nas zawsze i wszÄ™dzie. SÄ… to przecież fale wytwarzane, niezależnie od dźwiÄ™ków, przez każdÄ… wibrujÄ…cÄ… maszynÄ™, silnik samochodu, czy choćby fale morskie.
Najbardziej niebezpieczna dla organizmu ludzkiego jest prawdopodobnie czÄ™stotliwość 7 Hz, wytwarzana przez wiele maszyn i urzÄ…dzeÅ„. DÅ‚uższe przebywanie w zasiÄ™gu takiej fali o dość dużej energii grozi Å›mierciÄ…. Co ciekawe, źródÅ‚em fali o takiej wÅ‚aÅ›nie czÄ™stotliwoÅ›ci bywa czÄ™sto wiatr halny. Tym można prawdopodobnie wytÅ‚umaczyć przynajmniej część dziwnych zachowaÅ„ i zagadkowych zgonów podczas halnego.

OsÅ‚awiony trójkÄ…t

Fale o bardzo maÅ‚ej czÄ™stotliwoÅ›ci towarzyszÄ… zresztÄ… wielu zjawiskom atmosferycznym. Niektóre pochodzÄ… ze stref zwiÄ™kszonej kowekcji, czyli frontów atmosferycznych. W rejonie tzw. trójkÄ…ta bermudzkiego poÅ‚ożony jest jeden z gÅ‚ównych oÅ›rodków zmian atmosferycznych póÅ‚kuli póÅ‚nocnej. W oÅ›rodku takich zmian gÄ™stość powietrza zmniejsza siÄ™ z wysokoÅ›ciÄ…, a w takich warunkach powstajÄ… fale dźwiÄ™kowe kierujÄ…ce siÄ™ ku Ziemi. Z tego powodu intensywne infradźwiÄ™ki ogniskujÄ… siÄ™ na okreÅ›lonych częściach regionu bermudzkiego. MogÄ… one powodować pogarszanie siÄ™ samopoczucia zaÅ‚óg i pasażerów znajdujÄ…cych siÄ™ tam statków. Przypuszcza siÄ™, że przynajmniej niektóre zagadkowe katastrofy morskie i lotnicze w rejonie trójkÄ…ta bermudzkiego zostaÅ‚y spowodowane wÅ‚aÅ›nie silnym natężeniem infradźwiÄ™ków.

Pora na ciszÄ™

Drgania niskiej czÄ™stotliwoÅ›ci powodujÄ… zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu czÅ‚owieka. ZmieniajÄ… ciÅ›nienie krwi, rytm serca i oddechu, osÅ‚abiajÄ… sÅ‚uch i wzrok, powiÄ™kszajÄ… zmÄ™czenie i wywoÅ‚ujÄ… odczucie strachu. Bóle reumatyczne zapowiadajÄ…ce zmiany pogody sÄ… prawdopodobnie również wywoÅ‚ane przez infradźwiÄ™ki towarzyszÄ…ce zmianie frontów atmosferycznych.
Już w koÅ„cu XIX wieku wielki bakteriolog niemiecki Robert Koch powiedziaÅ‚: Nadejdzie kiedyÅ› czas, gdy ludzkość bÄ™dzie musiaÅ‚a rozprawić siÄ™ z haÅ‚asem równie stanowczo, jak dziÅ› rozprawia siÄ™ z cholerÄ… i dżumÄ…. Czas ten już dawno nadszedÅ‚, ale nie wszyscy zdajÄ… sobie z tego sprawÄ™.

Odsłony: 15773
Our website is protected by DMC Firewall!