Idź i patrz
Idź i patrzAutor: red. 2008-06-03
W warszawskiej ZachÄ™cie otworzono wystawÄ™ (do 17.08.08.) ponad 70 obrazów. LUCA TUYMANSA, którego twórczość przyczyniÅ‚a siÄ™ w latach 90. do powrotu zainteresowania malarstwem, także w Polsce.
Luc Tuymans urodził się w 1958 r. w Mortsel w Belgii, mieszka i pracuje w Antwerpii. Jako malarz zadebiutował w 1985 roku wystawą w Ostendzie. Wcześniej eksperymentował też z filmem.
W swych dzieÅ‚ach artysta bada możliwoÅ›ci reprezentacji w malarstwie. Jego metoda twórcza polega na redukowaniu tematu do kadru, fragmentu. Sens przedstawienia wynika z braku, pustki. Tematyka jego dzieÅ‚ najczęściej dotyczy najnowszej historii postrzeganej w ujÄ™ciu katastroficznym oraz polityki i pozostaje w opozycji do oszczÄ™dnej formy obrazów. Faszyzm, nacjonalizm, kolonialna historia Belgii, rola KoÅ›cioÅ‚a w historii narodów, przywoÅ‚anie pamiÄ™ci o sÅ‚abszych czy poszkodowanych, poczucie braku, próby wyrażenia niewyrażalnych przeżyć – to najpopularniejsze motywy w twórczoÅ›ci Tuymansa. ŹródÅ‚em jego obrazów sÄ… najczęściej materiaÅ‚y archiwalne: stare gazety, książki, fotografie, filmy – ewokujÄ…ce pewne skojarzenia, przywoÅ‚ujÄ…ce zatarty Å›lad mrocznych historii.
Wystawa Luca Tuymansa w ZachÄ™cie ma charakter monograficzny. Prezentowane na niej obrazy uÅ‚ożone sÄ… raczej wedÅ‚ug wÄ…tków tematycznych, niż w sposób chronologiczny. Ekspozycja odnosi siÄ™ do lokalnej historii i do architektury samej galerii. Szczególnie silnie uwypuklone zostaÅ‚y wÄ…tki nacjonalizmu oraz faszyzmu i jego zbrodni. Pokazane sÄ… także obrazy należące do jednego z najbardziej znanych cyklów artysty zatytuÅ‚owanego Spojrzenie diagnostyczne/Der Diagnostische Blick z 1992 roku. Specjalnie na tÄ™ wystawÄ™ Luc Tuymans stworzyÅ‚ mural, Å›ciennÄ… kompozycjÄ™ malarskÄ… zatytuÅ‚owanÄ… KoÅ›cióÅ‚ – powiÄ™kszenie obrazu z 2006 r. przedstawiajÄ…cego wnÄ™trze koÅ›cioÅ‚a jezuitów we Wschodniej Europie. DzieÅ‚o wpisuje siÄ™ w monumentalnÄ… architekturÄ™ Sali Matejkowskiej ZachÄ™ty i historyczny kontekst miejsca. OsobnÄ… część ekspozycji stanowiÄ… materiaÅ‚y dokumentacyjne (papiery, zdjÄ™cia, filmy). TytuÅ‚ wystawy jest jednoczeÅ›nie tytuÅ‚em jednego z ulubionych filmów jej autora – dzieÅ‚a Elema Klimova z 1985 r. (roku debiutu Tuymansa) Idi i smotri (Come and See) – historii chÅ‚opca ze spacyfikowanej biaÅ‚oruskiej wioski w czasie II wojny Å›wiatowej. Film ten bÄ™dzie można zobaczyć w kinie ZachÄ™ty podczas trwania ekspozycji.