Tatooine - planeta wielu słońc

Utworzono: środa, 18 kwiecień 2007 Waldemar Pławski Drukuj E-mail
14 lipca 2005 roku przejdzie do historii astronomii. Tego dnia toruÅ„ski astronom dr hab. Maciej Konacki odkryÅ‚ planetÄ™, krążącÄ… w potrójnym ukÅ‚adzie gwiazd. Odkrycie podważa dotychczasowe teorie o powstawaniu planet. DotÄ…d bowiem sÄ…dzono, że ukÅ‚ady potrójne sÄ… niestabilne i raczej nie posiadajÄ… satelitarnych "towarzyszy".

Centralnym skÅ‚adnikiem ukÅ‚adu potrójnego jest gwiazda trochÄ™ masywniejsza od SÅ‚oÅ„ca, którÄ… co 26 lat obiegajÄ… dwie lżejsze "siostry". Mniejsze gwiazdy tworzÄ… ciasnÄ… parÄ™ krążącÄ… wokóÅ‚ siebie z czÄ™stoÅ›ciÄ… raz na 156 dni.
Planeta, którÄ… odkryÅ‚ toruÅ„ski astronom, krąży wokóÅ‚ centralnej gwiazdy i jest nieco cięższa od Jowisza. Porusza siÄ™ po bardzo ciasnej orbicie, wskutek czego rok trwa na niej zaledwie 3,3 dnia. Åšrednia temperatura siÄ™ga 720o C (dla przykÅ‚adu temperatura topnienia glinu - nieco ponad 660o C). Od Ziemi dzieli jÄ… odlegÅ‚ość 149 lat Å›wietlnych. Jej nazwa katalogowa to HD 188753 Ab.

Więcej niż jedno słońce
Maciej Konacki okreÅ›la globy, które majÄ… wiÄ™cej niż jedno sÅ‚oÅ„ce na niebie, mianem planet typu Tatooine - nazwa zapożyczona od rodzinnej planety Luka Skywalkera, bohatera "Gwiezdnych wojen", nad którÄ… Å›wieciÅ‚y dwa sÅ‚oÅ„ca. W ostatnich latach takich Tatooine'ów odkrywa siÄ™ coraz wiÄ™cej, a spora część odkryć należy do polskich astronomów, o czym pisaÅ‚em już wczeÅ›niej na Å‚amach "Spraw Nauki".
Obecnie znamy już trochÄ™ ponad 200 planet obiegajÄ…cych gwiazdy inne niż SÅ‚oÅ„ce - mówi dr Konacki. PoÅ›ród nich najbardziej charakterystycznÄ… grupÄ™ stanowiÄ… tzw. gorÄ…ce Jowisze, czyli masywne gazowe olbrzymy (takie jak nasz Jowisz) obiegajÄ…ce swoje gwiazdy po bardzo ciasnych, kilkudniowych orbitach (czyli rok trwa tam kilka dni). Wiele planet ma też nietypowe ksztaÅ‚ty orbit, znacznie odbiegajÄ…ce od orbity koÅ‚owej. Od pewnego czasu odkrywamy też gwiazdy, które obiegane sÄ… przez kilka planet.
- Jak można te planety odkryć? - pytam w mailowej korespondencji.
- Wszystkie planety zostaÅ‚y, jak dotÄ…d, odkryte metodami poÅ›rednimi tzn. nie obserwujemy samych planet, ale jesteÅ›my w stanie zmierzyć wpÅ‚yw, jaki te planety majÄ… na swoje gwiazdy. Dominuje metoda pomiarów prÄ™dkoÅ›ci gwiazd (mierzymy prÄ™dkoÅ›ci gwiazd, a z nich dowiadujemy siÄ™ o obiegajÄ…cej gwiazdÄ™ planecie). Prawie wszystkie planety zostaÅ‚y odkryte poprzez pomiary prÄ™dkoÅ›ci gwiazd. JakieÅ› 10 planet zostaÅ‚o odkryte druga metodÄ…, tzw. tranzytów. Polega ona na tym, że w bardzo sprzyjajÄ…cych okolicznoÅ›ciach planeta może przechodzić przed tarczÄ… gwiazdy, czyli tym samym przesÅ‚onić jej fragment, co obserwujemy jak niewielki spadek jasnoÅ›ci obserwowanej gwiazdy.

Nagroda za metodÄ™
W ubiegÅ‚ym roku Maciej Konacki otrzymaÅ‚ nagrodÄ™ naukowÄ… im. Stefana PieÅ„kowskiego wydziaÅ‚u III PAN za cykl prac poÅ›wiÄ™conych precyzyjnym pomiarom prÄ™dkoÅ›ci radialnych i interferometrii optycznej spektroskopowych ukÅ‚adów podwójnych. Komisja w dokumencie uzasadniajÄ…cym jej przyznanie przypomina, że gwiazdy podwójne to jedno z najważniejszych "laboratoriów" astronomii i astrofizyki - ich obserwacje umożliwiajÄ… bowiem mierzenie fundamentalnych parametrów (w szczególnoÅ›ci mas i promieni) i testowanie modeli budowy i ewolucji gwiazd.
W latach 2001-2004 dr hab. Maciej Konacki - czytamy - prowadziÅ‚ obserwacje ukÅ‚adów gwiazd podwójnych przy pomocy Palomarskiego Prototypowego Interferometru (Kalifornia, USA). W ich wyniku po raz pierwszy dla tych gwiazd wyznaczyÅ‚ ich orbity i masy, dziÄ™ki czemu "kolekcja" dobrze okreÅ›lonych ukÅ‚adów podwójnych wzrosÅ‚a o ok. 40%. OpracowaÅ‚ również nowatorskÄ… metodÄ™ pomiarów prÄ™dkoÅ›ci tych ukÅ‚adów, która jest od prawie 30 do prawie 80 razy bardziej dokÅ‚adna od klasycznych technik. Połączenie nowych prÄ™dkoÅ›ci z astrometriÄ… ukÅ‚adów podwójnych z Palomarskiego Interferometru pozwala na okreÅ›lenie mas gwiazd z precyzjÄ… dochodzÄ…cÄ… do 1% lub wiÄ™kszÄ….

Jak powstajÄ… planety
Odkrycie planety w ukÅ‚adzie potrójnym wywoÅ‚aÅ‚o sporo zamieszania w Å›wiecie naukowym. Planeta dr. Konackiego nie pasuje do żadnego znanego obecnie scenariusza narodzin planet. WspóÅ‚czesne teorie nie potrafiÄ… wyjaÅ›nić, w jaki sposób planeta wielkoÅ›ci Jowisza mogÅ‚aby siÄ™ narodzić tak blisko gwiazdy. Nie wytrzymuje też krytyki ewentualna hipoteza powstania jej z dala od centralnej gwiazdy, bo nie pozwala na to obecność pary pozostaÅ‚ych gwiazd. Jak mówi sam odkrywca w jednym z prasowych wywiadów - astrofizycy bÄ™dÄ… zmuszeni przemyÅ›leć proces narodzin planet od nowa.
Jest wiele możliwoÅ›ci. Zdaniem dr. Konackiego, można na przykÅ‚ad zaÅ‚ożyć, że globy podobne do Jowisza mogÄ… siÄ™ tworzyć tak samo jak gwiazdy, a wiÄ™c bezpoÅ›rednio z obÅ‚oku protogwiazdowego. JeÅ›li w trakcie kurczenia siÄ™ podzieli siÄ™ on na kilka części, to rodzi siÄ™ ukÅ‚ad kilku gwiazd. Teoretycznie w taki sam sposób z niewielkich fragmentów pierwotnej mgÅ‚awicy mogÅ‚yby siÄ™ wyÅ‚onić obiekty o wielkoÅ›ci i masie planety dowolnie blisko gwiazdy.
Jest też do pomyÅ›lenia - jak sugeruje - że wszystko przebiega tak jak w obecnej teorii. Tworzy siÄ™ centralna gwiazda otoczona resztkami mgÅ‚awicy, która wskutek nagÅ‚ej katastrofy rozpada siÄ™, dajÄ…c poczÄ…tek planetom. Tylko czy tak uformowane obiekty można zaliczyć do planet czy może raczej do gwiazd? Rzecz rozbija siÄ™ o definicje...
(Tu przypomina mi siÄ™ niedawna sprawa wykluczenia z grona planet Plutona, a także znamienny zapis jaki znajduje siÄ™ w klasycznym podrÄ™czniku astronomii ("Astronomia ogólna", PWN, wydanie VI, rok 1978), z jakiego sam na studiach korzystaÅ‚em. Jego autor, prof. Eugeniusz Rybka, przy okazji omawiania planet napisaÅ‚ pod koniec rozdziaÅ‚u tylko te dwa zdania: "Czy poza Plutonem znajdujÄ… siÄ™ jeszcze dalej poÅ‚ożone planety, tego nie wiemy. IstniejÄ…cymi Å›rodkami trudno byÅ‚oby je wykryć").
Czym siÄ™ obecnie zajmuje dr Konacki? - PracujÄ™ gÅ‚ównie nad poszukiwaniem planet w skomplikowanych ukÅ‚adach gwiazdowych, w których istniejÄ… dwie, trzy gwiazdy. Jest to projekt, który potrwa wiele lat. Warto zwrócić uwagÄ™, że prawie wszystkie planety zostaÅ‚y odkryte dziÄ™ki projektom zainicjowanym ponad 15 lat temu. Jest to wiÄ™c zajÄ™cie na dÅ‚ugi czas. W tym roku wreszcie udaÅ‚o mi siÄ™ przenieść mój projekt na grunt europejski po mojej przeprowadzce z USA w 2005. Na nowe wyniki - nowe planety - pewnie bÄ™dzie trzeba poczekać ze 2 lata...






oem software Odsłony: 4219
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd