banner

26 marca rozpoczyna się 26. Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych w Warszawie, już po raz 4. w Polsce i po raz 3. w stolicy, po niemal 20 latach od poprzedniego.





Obrady krytyków zbiegają się z Warszawskimi Spotkaniami Teatralnymi, co jest znakomitą okazją do zapoznania gości z zagranicy z najlepszymi spektaklami polskich zespołów teatralnych.


Na Kongresie będziemy gościć bez mała 100 krytyków z 40 krajów świata, w tym kilkunastoosobową grupę młodych krytyków, którzy uczestniczyć będą w warsztatach prowadzonych przez krytyków z Francji (Jean-Pierre Hana) i Szkocji (Marka Browna).

Osią programową Kongresu będzie debata zatytułowana „Teatr poza teatrem”, którą zapoczątkuje wystąpienie prof. Jerzego Limona - „Wokół sceny w 60 minut”. W dyskusji zapowiedzieli odział krytycy i badacze teatru z kilkunastu krajów, m. in. z Kanady, USA, RPA, Japonii, Litwy, Nigerii i oczywiście Polski.

Sporo będzie akcentów polskich.

Prof. Magda Raszewska podzieli się swoimi uwagami o Warszawskich Spotkaniach Teatralnych podczas inauguracyjnego spotkania w Instytucie Teatralnym.

Wiesław Geras, dyrektor festiwali teatrów jednego aktora zaprezentuje serię wydawniczą „czarnych książeczek z Hamletem”, dokumentujących osiągnięcia najwybitniejszych artystów tej sceny, nawiązując do Międzynarodowego Spotkania Teatrów Jednego Aktora – Teatr polski i Wschodni Przyjaciele oraz warszawskiego przeglądu w Teatrze Polskim, towarzyszącemu Kongresowi.

W Międzynarodowym Dniu Teatru zaszczyci uczestników Kongresu Nina Andrycz, która w Sali Kolumnowej ZNP, gdzie odbywać się będą obrady, odbierze Nagrodę im. Ireny Solskiej – przyznaną wybitnej artystce przez Polską sekcję AICT w uznaniu Jej zasług dla polskiej sceny.

O kondycji polskiego teatru rozmawiać będą w obecności uczestników Kongresu m.in. Jan Englert, Wiesław Komasa i Jacek Głomb, podczas panelu prowadzonego przez Walentynę Mikołajczyk-Trzcińską.

Z myślą o przybliżeniu gościom z wielu stron świata obrazu przemian w polskim teatrze ostatnich dwóch dekad Klub Krytyki Teatralnej przygotował publikację zatytułowaną „Transformation. The Polish Theatre After 1989”, która również będzie miała swoją premierę podczas Kongresu.

Ważnym akcentem będzie nagroda Thalia Prize, przyznawana przez IATC/AICT osobowościom, które wywarły silny wpływ na myśl teatralną. Tym razem laur ten przypadł w udziale artystce i teoretyczce teatru tańca Kapili Vatsyayan. Niestety, stan zdrowia artystki uniemożliwi jej osobisty udział w ceremonii, ale uczestnicy Kongresu wysłuchają jej nagranego posłania.

Kongresowi towarzyszy promocja wydawnictw WROSTJA i polskiej sekcji AICT, oraz wystawa plakatów Janusza Golika. (tm)

Więcej - www.teatrnaswiecie-aict.pl
oraz - http://www.aict.art.pl/