Samuraje - triumf i upadek

Utworzono: wtorek, 14 wrzesień 2021 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


Wydawnictwo RM wydało w serii Sekrety historii książkę Leonarda Vittoria Areny w tłumaczeniu Mateusza Kłodeckiego – Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników.


samurajeJest to ciekawe ujęcie historii samurajów – na poły dokumentalne, na poły beletrystyczne, co zapewne zadowoli wszystkich czytelników: i tych, którzy szukają w książkach opowiadania, ale i tych, którzy nastawieni są bardziej na dokument. Autor poprzez opis dziejów znaczących klanów, rodów samurajskich, snuje opowieść o historii Japonii, począwszy od XI w.

Kim byli samurajowie? Stanowili dobrze wykształconą grupę społeczną liczącą ok. 10% ludności Japonii, która pojawiła się na przełomie VII i VIII wieku, w okresie tworzenia się w Japonii cesarskiej władzy centralnej i nowego ustroju feudalnego. Tworzyli oddziały zbrojne chroniące posiadłości właścicieli majątków, ale też byli wojownikami służącymi najwyższym dostojnikom państwa, stanowiącymi gwardię cesarską. Słynęli nie tylko ze sztuki wojowania i narzędzi walki (słynne miecze samurajskie), ale i wyglądu – fryzury i ubioru, a nade wszystko – z etosu i kodeksu honorowego. Nie tylko odznaczali się bezwzględną wiernością swemu panu, ale i cechowała ich niezwykła odwaga oraz zakaz kapitulacji, nie licujący z honorem.

Choć warstwę samurajów zniesiono oficjalnie w końcu XIX w., niemniej ich etos i legenda nie odeszły w przeszłość. Do dzisiaj budzą zainteresowanie twórców różnych dziedzin sztuki: pisarzy, poetów, rzemieślników i filmowców na całym świecie. Tym, który zapewne najbardziej ich rozsławił na świecie to Akiro Kurosawa, który nakręcił o nich w 1954 roku film Siedmiu samurajów.

Książka Leonarda V. Areny jest kontynuacją fascynacji tą warstwą społeczną, ale i źródłem wiedzy dotyczącej historii i kultury japońskiej. Cennym uzupełnieniem fabuły jest appendix, na który składają się: bibliografia, glosariusz, kalendarium dotyczące japońskiej historii ważne w historii samurajów oraz kalendarium szczegółowe.(Tm)

Od Redakcji: Fragment książki Samuraje przedstawialiśmy w poprzednim numerze  nr 8-9/21SN

Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników, Leonardo Vittorio Arena, Wydawnictwo RM, Warszawa 2021, wyd. II, s.256, cena 39,99 zł

 

Odsłony: 224
Our website is protected by DMC Firewall!