Cymelia w Wilanowie

Utworzono: środa, 30 marzec 2011 Drukuj E-mail
 
Cymelia, to najstarsze i najrzadsze obiekty, wszystkie należą do kanonu plakatu światowego. Dzieła, udostępniane zazwyczaj w postaci kopi, można obejrzeć w oryginale.

Na ekspozycji, zgromadzono plakaty powstałe w okresie od 1892 do 1945 roku i będzie można zobaczyć plakaty autorstwa między innymi: Alfonsa Muchy, Julsa Chereta, Theophila Steinlena, Henriego Toluouse-Lautreca czy Luciena Bernhadra. Z polskich twórców zaprezentowano prace: Stanisława Wyspiańskiego, Leopolda Gottlieba, Hanny Gramatyki-Ostrowskiej, Kazimierza Sichulskiego, Wojciecha Kossaka, Henryka Berlewiego, Józefa Mehoffera, Stefana Norblina, Tadeusza Gronowskiego i innych.

 PL_23399.jpg
   autor nieznany, Romanów-Zdrój,  ok. 1928

 

 22429.jpg
   Henri de Toluouse-Lautrec, Divan Japonais, 1892

 

Pokazano plakaty filmowe i teatralne, do kabaretów, wystawowe, reklamowe i turystyczne. Z polskich - także poruszające wątki społeczne i polityczne, jak moment odzyskania niepodległości po I wojnie czy obronę granic w 1920 roku. Są też unikatowe plakaty z okresu okupacji, także filmowe.

Na wystawie pokazano także, po raz pierwszy w historii Muzeum Plakatu, efekty prac konserwatorskich, które umożliwiły odzyskanie unikatowych plakatów z okresu międzywojennego.

Więcej - www.postermuseum.pl

 

 

 

 

Odsłony: 3370
Our website is protected by DMC Firewall!