Nie tylko Wenus...

Utworzono: sobota, 31 marzec 2012 Krystyna Kotula Drukuj E-mail

We włoclawskim muzeum, w gmachu Zbiorów Sztuki można do 20 maja 2012 oglądać wystawę zatytułowaną Nie tylko Wenus... Nagość w sztuce dawnej i współczesnej.

zaproszenie-nie-tylko-wenus-m-kolanowska-225x480Jest to pierwsza w dziejach włocławskiego muzeum ekspozycja poświęcona temu tematowi. Ma na celu ukazanie nagości w sztukach plastycznych (malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba) od czasów nowożytnych po współczesne, na przykładzie dzieł z kolekcji własnej Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Tytuł Nie tylko Wenus... odnosi się do powszechnego używania imienia starożytnej bogini miłości, wiosny, piękna w przedstawieniach nagich kobiet. Jednak wystawa nie ogranicza się do prezentacji tylko nagich wizerunków kobiecych. Znajdziemy na niej też akty męskie i nagie dzieci, których uzasadnienie w wielu dziełach odczytuje się po poznaniu ich symboliki, sensu czy treści. Nagi człowiek od najdawniejszych czasów był odzwierciedlany w dziełach sztuki, a jego akt był zazwyczaj niezbędny przy przedstawianiu tematów o wyższej randze kulturowej - religijnych, alegorycznych, a przede wszystkim mitologicznych.

Wystawa ma dać możliwość poznania najpopularniejszych tematów, w których nagość jest całkowita, bądź zasugerowana (kiedy nie w pełni ukazuje wszystkie intymne części ciała), gdzie jest pretekstem do zilustrowania różnorodnych treści, bądź stanowi sama w sobie temat - akt, będący studium nagiej postaci z natury.

Na wystawie prezentowane są obrazy i grafiki od XVI wieku, wzorujące się na dziełach wybitnych malarzy - jak Tycjan, Francesco di Rossa czy Rubens, przez najróżniejsze malarskie i rzeźbiarskie rozwiązania z XIX i 1. połowy XX wieku, po prace powstałe w latach 80. XX w. Wśród autorów są artyści europejscy (dotyczy to głównie grafik i malarstwa nowożytnego), a spośród twórców polskich przede wszystkim artyści należący do kręgu twórców lokalnych, reprezentujących zwłaszcza środowisko włocławskie./.../

Wystawa jest prezentacją wielu dzieł z kolekcji MZKiD rzadko eksponowanych, a nawet kilku nigdy dotąd niewystawianych. Daje możliwość poznania, jak na przestrzeni wieków, w różnych środowiskach artystycznych ukazywano nagość. Różnorodne prace wielu autorów, inne techniki wykonania mogą wielu grupom wiekowym, odbiorcom o różnym przygotowaniu plastycznym dać możliwość analizy dzieł - sposobu podejścia do tematu i jego opracowania pod względem treści i formy.

Krystyna Kotula

Więcej - http://www.muzeum.wloclawek.pl/pl/news.php?id=483

Odsłony: 2424
DMC Firewall is a Joomla Security extension!