Historia instalacji wideo we Wrocławiu

Utworzono: sobota, 31 marzec 2012 ANNA LESZKOWSKA Drukuj E-mail


Do 18.05.2012 w Centrum Sztuki WRO będzie można oglądać cykl wystaw poświęconych 50-leciu sztuki elektronicznej.

Krótką historią instalacji wideo Centrum Sztuki WRO rozpoczyna cykl wystaw poświęconych 50-leciu sztuki elektronicznej. Poszczególne odsłony zaplanowanego na lata 2012-2013 cyklu ukażą rozwój sztuki mediów elektronicznych, od początków w latach 60., w różnych jej stadiach i odmianach. Na pierwszy ogień idzie wideo, które, kreując nowe sposoby komunikacji, stało się czymś więcej niż atrakcyjnym narzędziem awangardowych artystów, fascynującym poręcznością i bezpośredniością użycia. Jako nowe elektroniczne medium, wideo rozpoczęło rewolucyjne przemiany funkcjonowania obrazu w całej kulturze współczesnej, która dzięki niemu nie tylko odkryła, ale i zarejestrowała swoje nowe oblicze.

Historia mediów to również historia narzędzi technologicznych. Będące jeszcze niedawno symbolem nowoczesności, urządzenia i standardy przyjmują status historycznego muzealnego obiektu.

Poszczególne prace, w tym przygotowane współcześnie przez WRO instalacje nawiązujące do klasycznych dzieł Nam June Paika, Bruce’a Naumana, Paula Sharitsa i Wojciecha Bruszewskiego, zestawiliśmy na wystawie z opracowanymi przez Pawła Janickiego i Bartosza Koniecznego autorskimi systemami pozwalającymi w interaktywny sposób doświadczać, przeglądać i przerzucać bogate materiały dokumentalne.

Więcej - http://www.wrocenter.pl/pl/strony-wystaw/krotka-historia-instalacji-wideo/Odsłony: 2523
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd