Jan Saudek w Tarnowie

Utworzono: czwartek, 29 listopad 2012 ANNA LESZKOWSKA Drukuj E-mail


saudek3Do 12 stycznia 2013 w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie będzie można oglądać wystawę prac Jana Saudka - czeskiego fotografa, malarza i grafika, człowieka, który swoją fotograficzną, fantasmagoryczną szczerością urzekł cały świat. Wystawa w Tarnowie po raz pierwszy w Polsce prezentuje pełny dorobek artysty, począwszy od lat pięćdziesiątych do jego ostatnich, najbardziej kontrowersyjnych prac.


Jan Saudek zawsze wiódł życie niezależnego człowieka. Wyklęty we własnym kraju, stworzył fantastyczny świat wyobraźni, mistyczne miejsca przesiąknięte magiczną rzeczywistością. Jego obrazy w stylu
tableau vivant i pose plastique przyniosły mu międzynarodową sławę. Tak samo zresztą jak akty, jeśli można je w ogóle tak sklasyfikować. Saudek bowiem ukazuje nagość i odkrywa piękno nawet w zepsuciu i deformacji.
Używane przez niego rekwizyty wyczarowują dekadentyzm i elegancję fin de siecle’u, natomiast wrażenie nierealności jest potęgowane dzięki dziwnej kolorystyce, którą zaczął stosować w latach siedemdziesiątych.saudekJan Saudek jest w tej chwili najbardziej rozpoznawalnym na świecie czeskim fotografem. W 1972 – jak sam pisze – znalazł swoją Ścianę nie mając pojęcia, jak ważna i znacząca okaże się ona dla niego w przyszłości. Powstają wtedy jedne z jego słynniejszych dzieł – na tle odrapanej ściany pozują mu kobiety, które nijak nie mają się do teraźniejszych kanonów urody. Większość z nich jest albo otyła, albo kaleka; zawsze natomiast są to panie dojrzałe. Wiele głosów wskazuje na to, jakoby Saudek w swojej twórczości ocierał się o turpizm czy wręcz o wulgarność – to już jest jednak kwestia indywidualnej interpretacji.

Jan Saudek urodził się w Pradze w 1953 roku. Ojciec Saudka przeżył obóz koncentracyjny w Terezinie, w którym zginęło jego sześciu braci.


saudek5W latach 1950-1983 pracuje jako drukarz. Zaczyna malować i rysować. Zaczyna też fotografować swoim pierwszym aparatem Baby Brownie Kodak.

1953 - zdjęcie zrobione bratu jest dla Jana pierwszą ważną fotografią artystyczną.

1959 - dostaje swój pierwszy "prawdziwy" aparat fotograficzny - Flexaret 6x6, którym fotografuje do dziś.
1963 - pierwsza własna wystawa w Pradze. Jan postanawia zostać fotografikiem. Zainspirowany katalogiem wystawy "The Family of Man" Edwarda Steichena chce zrobić książkę o ludziach swojej epoki. Fotografuje jedynie tych, z którymi jest osobiście związany.
1966 - robi swoje najważniejsze zdjęcie: "Życie"

1969 - wyjeżdża do USA, gdzie Hugh Edwards zachęca go do dalszego fotografowania. Jego pierwsza indywidualna wystawa na Uniwersytecie Indiana w Bloomington.
1972 - Jan odkrywa swoją wilgotną "ścianę sutereny", która staje się synonimem jego pracy artystycznej. Od lat siedemdziesiątych wzrasta jego międzynarodowa sława.
Około 1977 roku zaczyna kolorować czarno-białe odbitki.
1983 - pojawia się jego pierwsza monografia "Świat Jana Saudka" w językach: angielskim, niemieckim i francuskim.
1984 - po latach pracy w fabryce otrzymał zezwolenie na wykonywanie pracy fotografika i teraz wolny od przymusu zarabiania cotygodniowej pensji może się poświęcić wyłącznie fotografowaniu. saudek4
W latach 1988-1995 współpracuje i wystawia w Galerie Torch w Amsterdamie, a od 1990 z wydawcami "Art Unlimited" z Amsterdamu.

1989-91 sesja zdjęciowa dla japońskiej firmy Matsuda.
1990 - Jan Saudek został uhonorowany tytułem "Chavalier des Arts et Letters"
Od połowy lat dziewięćdziesiątych poświęca więcej uwagi malarstwu, przenoszeniu ważnych motywów ze swoich fotografii na płótno.
1998 - obszerna retrospekcja jego fotografii i obrazów w Los Angeles w Bergamot Station Arts Center, BGH Gallery.
2005 - na 70 urodziny Jana wydawnictwo Slovart wydaje dużą publikację prac artysty, która natychmiast się sprzedaje, a Sara Saudkova przygotowuje jego wielką retrospektywną wystawę.

saudek2W 2006 roku Jan zostaje uhonorowany najwyższą nagrodą Artis Bohemiae Amicis z rąk Sekretarza Kultury, wraz z innymi znanymi pisarzami Vladimírem Körnerem i Milanem Kunderą. Jan Saudek pozostaje nadal czynnym fotografem.


Wstęp na wystawę - wyłącznie dla osób pełnoletnich.


Wystawa w Tarnowie pochodzi z kolekcji Jana Saudka - www.saudek.comWięcej -
http://www.mck.tarnow.pl/aktualnosci,360,jan-saudek---czeski-mistrz-fotografii---artfest-2012.html

Odsłony: 2662
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd