banner


strumilloOd 10 stycznia do 28 marca 2013  w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie można oglądać wystawę rysunków Andrzeja Strumiłły pt. Koń, Ptaki i Zwierzęta.


Andrzej Strumiłło urodził się w Wilnie w 1928 roku. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego, a także na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w roku 1950 uzyskał dyplom. Pracuje w dziedzinie malarstwa, rysunku, grafiki książkowej, plakatu, rzeźby, wystawiennictwa, scenografii i fotografii. Licznie wystawiał swoje prace w Polsce oraz całym świecie, m. in. w Pekinie, Hanoi, New Delhi, Ułan Bator, Tokio. Wykładał malarstwo i historię sztuki na kilku uczelniach. Odbył liczne podróże do krajów azjatyckich.

W latach 1982 -1984 prowadził Pracownię Grafiki w ONZ w Nowym Jorku. Opracował wiele różnorodnych wydań książkowych. Działał na rzecz ochrony przyrody i dóbr kultury ojczystej. Otrzymał szereg nagród, odznaczeń i orderów, m. in. złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz tytuły Honorowego Obywatela Miasta Suwałk i Ambasadora Kultury Podlasia. Obecnie mieszka w Maćkowej Rudzie w województwie podlaskim.