Muzeum Dźwięków - Dźwiękowy mikroskop

Utworzono: czwartek, 28 marzec 2013 ANNA LESZKOWSKA Drukuj E-mail

k-ow-dzwiekiW Galerii Rzemiosła Artystycznego Muzeum Narodowego w Krakowie od 5 marca można uczestniczyć w ciekawym projekcie pn. Muzeum dźwięków.

>

Jego pierwsza odsłona jest Dźwiękowy Mikroskop. Goście MNK będą mogli usłyszeć niektóre dźwięki, które wydawały przedmioty codziennego użytku, zanim stały się muzealnymi eksponatami. Autorzy projektu chcą w ten sposób ożywić niemą galerię; pokazać nie tylko, jak wyglądało życie naszych przodków, ale także jakie dźwięki otaczały ich na co dzień.

Przy udziale Krzysztofa „Arszyna” Topolskiego, artysty specjalizującego się w improwizacji elektroakustycznej, powstało dźwiękowe tło przypominające głosy wydawane przez przedmioty, takie jak: łyżka, kołyska, prasa do pościeli czy zamek do drzwi. Podczas zwiedzania Galerii można posłuchać skrzypienia, chrobotów, piszczenia, dzwonienia, tykania. Umożliwia to specjalna aplikacja do zainstalowania w telefonach z systemem Android.

Zwiedzający niedysponujący odpowiednim telefonem mogą skorzystać z aparatów udostępnianych w Muzeum. „Udźwiękowione” przedmioty, oznaczone specjalnym znakiem, ukrywają się wśród pozostałych, niemych eksponatów, czekając, aż odkryją je łowcy dźwięków.


Dźwiękowy Mikroskop wpisuje się w działania edukacyjne prowadzone przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Odgłosy użyte do skomponowania akustycznej ścieżki zwiedzania zostały stworzone podczas warsztatów z młodzieżą z krakowskich świetlic środowiskowych.


Kolejnym etapem projektu będzie wciągnięcie użytkowników Internetu w proces komponowania dźwięków do wybranych eksponatów.

Warto zatem śledzić stronę internetową akcji: www.muzeum.dzwiekow.pl

Odsłony: 2192
Our website is protected by DMC Firewall!