Tkanina w Łodzi

Utworzono: poniedziałek, 29 kwiecień 2013 ANNA LESZKOWSKA Drukuj E-mail


cmw2Już po raz 14 Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi będzie gościć uczestników Międzynarodowego Triennale Tkaniny, wystawy o charakterze konkursu, prezentującej osiągnięcia artystów sztuki włókna z całego świata. W tegorocznej edycji udział weźmie 132 artystów z 50 krajów.

Na wystawie czynnej od 6 maja do 3 listopada 2013 prezentowane będą prace różnorodne, od klasycznych przyściennych po formy przestrzenne czy wręcz instalacje; od ciężkich gobelinów po lekkie ażury; od form figuralnych, przedstawiających - po różnego typu abstrakcje.


Łódzkie triennale jest najstarszą, największą i najbardziej prestiżową na świecie wystawą promującą współczesną tkaninę, po wycofaniu się na początku lat 90. organizatorów podobnych wystaw w Lozannie i Kyoto. W dotychczasowych 13 edycjach, od 1972 r. swoje dzieła miało okazję zaprezentować już ponad 1000 artystów z 68 krajów. Polska sztuka włókna cieszy się w pełni zasłużonym uznaniem i zainteresowaniem na całym świecie. Znaczący udział w tej wysokiej ocenie mają łódzcy artyści - absolwenci Akademii Sztuk Pięknych.

Wystawie głównej towarzyszą rozmaite imprezy krajowe (w 27 miastach) i zagraniczne (1) – wystawy, plenery, pokaz mody.


CMW112 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, Łódź 2013

Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej jest najstarszą z wystaw towarzyszących pokazowi międzynarodowemu. Od 35 lat przedstawia najnowsze dokonania polskich twórców sztuki włókna, reprezentujących środowiska i uczelnie artystyczne z całego kraju.

Już po raz czwarty wystawa zostanie przedstawiona w zabytkowych wnętrzach XIX-wiecznej fabryki Ludwika Geyera, siedzibie Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

Zobaczymy: zawsze dobrą klasykę, w postaci prac tkanych na krosnach (gobelin, kilim, żakard); kompozycje, w których zostały wykorzystane techniki „domowe”: haft, koronka, ręczne i maszynowe szycie czy szydełkowanie oraz odważne eksperymenty z nowymi materiałami i technologiami. Są dzieła z przesłaniem i prace o silnych walorach estetyzujących.
Bogactwo warstwy formalnej oraz różnorodna tematyka – to cechy charakterystyczne dla prac wykonywanych przy użyciu tekstylnego medium.

W 12 Ogólnopolskiej Wystawie Tkaniny Unikatowej tradycyjnie biorą udział nowicjusze i nestorzy. Zobaczymy 76 kompozycji zakwalifikowanych przez ogólnopolskie Jury, w tym 7 nominowanych do nagrody za najlepszą pracę.

Wystawę będzie można oglądać od 6 maja do 3 listopada 2013 r.


10 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej, Łódź 2013

Tegoroczna, jubileuszowa edycja, jest największą z dotychczasowych.
Spośród propozycji – obficie nadesłanych z całego kraju (oraz z zagranicy) – ogólnopolskie Jury wybrało 155 mini-dzieł, autorstwa 108 twórców. Dziewięciu artystów zostało nominowanych do nagrody za najlepszą pracę.

Wystawa będzie czynna od 6 maja do 1 września 2013 roku.


Young Textile Art Triennial, Łódź 2013

To I edycja konkursu i wystawy dla studentów uczelni artystycznych z całego świata w zakresie szeroko pojętej sztuki włókna. Celem projektu jest stworzenie międzynarodowej platformy, prezentującej dokonania młodego pokolenia twórców tkaniny artystycznej oraz promowanie ich osiągnięć w tej dziedzinie.

Do tegorocznej edycji wydarzenia zakwalifikowano 65 artystów z 14 uczelni artystycznych z Europy, Chin oraz Stanów Zjednoczonych. Organizatorem Young Textile Art Triennial jest Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Wystawę laureatów konkursu YTAT będzie można oglądać od 6 maja do 25 sierpnia 2013 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.


Kalendarium wystaw towarzyszących triennale: http://www.muzeumwlokiennictwa.pl/aktualna-edycja

Odsłony: 2017
DMC Firewall is a Joomla Security extension!