Witold-K

Utworzono: poniedziałek, 29 kwiecień 2013 ANNA LESZKOWSKA Drukuj E-mail

>kaczanowskiDo 19 maja można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie w Galerii Sztuki XX wieku w Gmachu Głównym kilkadziesiąt prac Witolda-K.


To dar przekazany Muzeum przez rodzinę artysty – Laurie Kaczanowską i Wita Thomasa Kaczanowskiego. Wystawa wzbogacona została wybranymi dziełami z kolekcji artysty oraz portretem Witolda-K wykonanym przez Pabla Picassa.


Witold-K (Wit Leszek Kaczanowski) urodził się w 1932 roku w Warszawie. Po studiach w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych projektował plakaty, tworzył m.in. grafiki do czasopisma „Świat”, ilustrował opowiadania Stanisława Dygata, malował dekoracje ścienne m.in. plafon w sali teatralnej Domu Kultury w Oświęcimiu, malował obrazy. Pierwszą indywidualną wystawę miał w 1960 roku w warszawskim Klubie Aktora SPATiF. W tych wczesnych obrazach nawiązywał do Pabla Picassa, Henry Moore’a, Tadeusza Makowskiego.
W 1964 roku artysta wyjechał na stypendium do Paryża, skąd już do Polski przez wiele lat nie wracał. W 1968 roku zamieszkał w USA. W 1966 roku miał pierwszą zagraniczną wystawę w Galerie 3+2 w Paryżu. Pokazał „postaci”, o których Jacques Prevert pisał, że są to „ludzie namalowani z miłością w ulotnej ciszy i w natarczywym zgiełku dnia powszedniego. Możesz ich śledzić wzrokiem, widząc jedynie plecy, a potem sam – jak teraz oni – będziesz oglądany od tyłu przez kolejnych widzów, którzy zajmą Twe miejsce przed obrazem”.

Po przyjeździe do Stanów Witold-K zaprezentował abstrakcje w międzynarodowej wystawie grafiki w La Boetie Gallery, obok takich sław, jak: Alexander Calder, Marc Chagall, Alberto Giacometti, Henri Matisse, Joan Miró oraz Pablo Picasso. W Ameryce zaczął też tworzyć rzeźby, a nawet murale. Prezentował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

W Polsce mogliśmy je oglądać w 1991 roku na zorganizowanej w Zachęcie zbiorowej wystawie Jesteśmy, na której znalazła się sztuka artystów tworzących na emigracji. Jednak największą do tej pory prezentacją jego prac była wystawa w domu aukcyjnym Sotheby w Amsterdamie w 2007 roku.
Pokaz w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie, obejmuje prace w większości przekazane w darze przez rodzinę artysty – Laurie Kaczanowską i Wita Thomasa Kaczanowskiego. To przekrój twórczości artysty: podsumowanie ponad sześćdziesięcioletniej drogi twórczej.

Oprac. Katarzyna Bik na podstawie tekstu Dominika Kuryłka

Odsłony: 2004
DMC Firewall is a Joomla Security extension!