Wszystkie podróże Jana Matejki

Utworzono: sobota, 27 lipiec 2013 Wojciech Nowicki Drukuj E-mail


W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, do 6 października 2013 można oglądać wystawę pn. Wszystkie podróże Jana Matejki.

matejko-RzymMatejko oglądany z bliska okazuje się człowiekiem ciekawym, a nade wszystko – ciekawym świata. Sporo podróżował. Na studia w Monachium i Wiedniu, w związku z wystawami w Wiedniu, Lwowie i Paryżu; na wakacyjne wypady do Iwonicza, Szczawnicy, Krynicy czy Zakopanego.

Jednak to nie wszystko: odbywał także typowe dla artystów, pisarzy i bogatych turystów wyprawy do miejsc, których znajomość uważana była w XIX wieku za obowiązkową: odwiedził z żoną Włochy – jeżdżono tam ze względu na klimat i kulturę, a także dla dzieł architektury i sztuki; był również przez dłuższy czas w Konstantynopolu, tej mekce turystów owych czasów, na równi z Jerozolimą i piramidami Nilu.

matejko-Haghia SophiaWystawa "Wszystkie podróże Jana Matejki" to portret fascynacji malarza, stworzony za pomocą dziewiętnastowiecznej fotografii. Ukazuje entuzjastę innych kultur, poszukiwacza. Postać Jana Matejki przedstawiona tu została poprzez zdjęcia przez niego samego zgromadzone, albo takie, które powstały w jego czasach, fotografie z modnych, najprężniejszych zakładów fotograficznych owego okresu – Kriegera i Bizańskiego z Krakowa, Brogich (ojca i syna) i braci Alinarich z Florencji, wreszcie zakładów Sébah i Joaillier oraz braci Abdullah z Konstantynopola. Pokazuje świat w takiej postaci, z jaką malarz miał do czynienia. Matejko doceniał medium fotografii; teraz za jego pomocą częściowo odtworzona została rzeczywistość, która go formowała jako artystę i zbieracza.

oprac. Wojciech Nowicki

Odsłony: 1939
DMC Firewall is a Joomla Security extension!