Arcydzieła szklanej sztuki

Utworzono: piątek, 29 listopad 2013 ANNA LESZKOWSKA Drukuj E-mail

ZuberwystawaDo 24 lutego 2014 w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła można oglądać wystawę prac Czesława Zubra- jednego z najbardziej znanych artystów szkła na świecie, którego prace zdobią muzea między innymi w Paryżu, Nowym Jorku i w Tokio. W Polsce na jego wystawę czekano ponad trzydzieści lat.

 

 Czesław Zuber tworzy szkło od 40 lat. Początkowo zajmował się projektowaniem szkła użytkowego. W 1982 r. przeniósł się na stałe do Paryża, gdzie zaczęła się jego przygoda ze szklaną sztuką. Przez lata wypracował swój styl, który przyniósł mu międzynarodowy rozgłos. Dziś należy do światowej ekstraklasy artystów szkła, a jego prace znaleźć można w kilkudziesięciu słynnych muzeach i galeriach na całym świecie.

 

Zuber1W pracy artystycznej od początku sięga po technikę, którą stosuje zaledwie kilka osób. Szkło zdobi „na zimo”, łącząc rzeźbę i malarstwo. Znakiem rozpoznawczym Zubera są prace wykonane z przezroczystych brył, na co dzień wykorzystywanych do produkcji wielkich soczewek, przez które obserwować można reaktory atomowe. Pokrywa je rytami przedstawiającymi baśniowe sylwetki zwierząt i ludzi, a następnie wypełnia intensywnymi barwami – czerwienią, żółcią, zielenią czy fioletem. Dzięki nim dzieła te stają się niezwykle barwne i radosne. 

 

Choć twórczością Zubera zachwyca się cały świat, w Polsce jest ona bardzo mało znana. Wprawdzie kilka dzieł artysty znajduje się na stałe w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, jednak jego ostatnia wystawa w kraju miała miejsce ponad trzydzieści lat temu. Było to, zanim powstały prace, dzięki którym Zuber stał się sławny.

 

Zuber2Na wystawie zatytułowanej „Refleksy i refleksje” zgromadzono 25 eksponatów oraz kilkadziesiąt zdjęć pokazujących inne dzieła artysty. Krosno jest ostatnim przystankiem na trasie ekspozycji. Od czerwca do października zobaczyć ją można było w Jeleniej Górze i we Wrocławiu.

 

Centrum Dziedzictwa Szkła postanowiło wprowadzić do wystawy „Refleksy i refleksje” element zachęcający widzów do dzielenia się swoimi wrażeniami na jej temat. Jedna ze ścian sali wystawowej została zamieniona w miejsce, na którym zwiedzający mogą wyrazić swoje odczucia dotyczące ekspozycji i twórczości Zubera.
Nawiązująca do tytułu wystawy „ściana refleksji” zachęcać ma zwiedzających do śmielszego dzielenia się swoimi opiniami na temat tego, co widzą w muzeach czy galeriach. Swoje refleksje można wyrazić można za pomocą markerów o takich samych kolorach, po jakie najczęściej sięga artysta. CDS spodziewa się, że efektem końcowym akcji będzie ściana tak kolorowa, jak prace Czesława Zubera.

Więcej -  http://www.miastoszkla.pl/pl/component/content/article/22-news/315-arcydziea-szklanej-sztuki-w-cds-wernisa-wystawy-prac-czesawa-zubera-ju-w-czwartek

 

Odsłony: 2194
DMC Firewall is a Joomla Security extension!