Kolej w plakacie polskim XX wieku

Utworzono: piątek, 29 listopad 2013 ANNA LESZKOWSKA Drukuj E-mail
plakat-m.heidrichDo 31 grudnia 2013 w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, a później na największych dworcach w kraju,  można będzie oglądać wystawę plakatów o tematyce kolejowej.
 

Jest to pierwsza w historii Muzeum Kolejnictwa ekspozycja dzieł plakatowych o tematyce kolejowej. Pomysłodawcą i komisarzem jest dr Anna Agnieszka Szablowska z Instytutu Sztuki PAN. Wystawa gromadzi prace (głównie z Muzeum Plakatu w Wilanowie) najznakomitszych twórców polskiej szkoły plakatu takich jak: Tadeusz Gronowski, Tadeusz Trepkowski, Jerzy Flisak, Wojciech Zamecznik, Waldemar Świerzy i wielu innych. 

plakat-H. HilscherPlakat w swej artystycznej formie kształtował się niemal równolegle z rozwojem żelaznych dróg. Jako nowy wówczas gatunek plastycznej wypowiedzi stał się w świecie sztuki tym, czym kolej w świecie techniki. Jego skrótowy, symboliczny przekaz zapewniał szybką komunikację, niczym lokomotywa... Pociąg stał się inspiracją dla wielu artystów, plakat natomiast - formą reklamy połączeń kolejowych.
 

Na wystawie można zobaczyć dzieła okolicznościowe, związane ze środowiskiem kolejarzy, a także dotyczące historii Muzeum Kolejnictwa, a nawet przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zaprezentowane są ponadto plakaty filmowe z motywem kolejowym w tle. 

 

Więcej - http://www.muzeumkolejnictwa.waw.pl/PL/Home/Default.aspx#

Odsłony: 4151
Our website is protected by DMC Firewall!