banner

mini_3767Do 23 lutego 2014 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi można oglądać wystawę naczyń kamionkowych Spółdzielni "Ceramika Artystyczna" w Bolesławcu.
 

Rzemiosło ceramiczne w Bolesławcu sięga swym początkiem czasów średniowiecza. Rozkwit technik ceramicznych nastąpił w XVIII wieku, kiedy to zastosowanie nowego sposobu zdobienia - brązowego szkliwa z białymi nakładkami - spowodowało, iż ceramika z Bolesławca stała się znana i poszukiwana w całej Europie, kupowana nawet przez dwory królewskie.
 

Obecnie zakładem najpełniej nawiązującym do najlepszych tradycji rzemiosła artystycznego regionu Bolesławca jest Spółdzielnia „Ceramika Artystyczna", która w 1950 r. pierwsza po wojnie podjęła produkcję  w dawnych zakładach „Paul und Sohn” działających od 1893 do 1945 roku. Spółdzielnia przejęła i godnie kontynuuje najlepsze warsztatowe i formalne tradycje tamtych zakładów: metody wytwarzania ceramiki artystycznej oraz zdobnictwo. Powstają także wzory nowe, tworzone przez artystów i projektantów będących najczęściej absolwentami Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

mini_3765O potencjale Spółdzielni „Ceramika Artystyczna" świadczy fakt, 
że obecnie wytwarza ona ponad 1250 form i 5000 wzorów dekoracji. Wyroby te, oprócz znakomitej klasy wzornictwa, cechuje doskonała jakość uzyskana również dzięki tworzywu, jakie znajduje się w okolicach Bolesławca: kilka rodzajów glin bogatych w krzemiany, biało wypalających się.
 

Walory wyrobów Spółdzielni „Ceramika Artystyczna" zyskiwały zawsze uznanie w kraju i za granicą - otrzymywały i otrzymują wiele prestiżowych nagród, medali i wyróżnień na międzynarodowych i krajowych konkursach i wystawach. Wszystko to sprawia, że Spółdzielnia rozwija się dynamicznie i może zrealizować każde zamówienie, gwarantując najwyższą jakość i wybitną wartość artystyczną swoich wyrobów.

Wystawę uzupełniają tkaniny ludowe ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

 

Więcej - http://www.muzeumwlokiennictwa.pl/czasowe/1/488,sztuka-z-ognia.html