Cały świat w małych obrazkach

Utworzono: środa, 26 luty 2014 ANNA LESZKOWSKA Drukuj E-mail

 dawidowicz_003W Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie do 13.04.14 można oglądać wystawę  Aliny Dawidowicz  - Cały świat w małych obrazkach.

 

 

dawidowicz_008Na wystawie zaprezentowano ponad dwa tysiące miniaturowych obrazków Aliny Dawidowicz. Są to akwarelki lub przedstawienia rysowane pisakami. Wykonywane były od lat 80. w liczbie około 20 tygodniowo. Każde z nich naklejone jest na wycięte kawałki kolorowego papieru, które Dawidowicz miała akurat pod ręką, na przykład na koperty, tekturki, stare prospekty czy gazety.


dawidowicz_011Na obrazkach pojawiają się znane miejsca, wizerunki świętych, pejzaże, zwykli ludzie. Dużo przedstawień zostało zaczerpniętych ze zdjęć, gazet czy albumów poświęconych sztuce. Powstały one z chęci utrwalenia najbardziej interesujących momentów dostrzeżonych w rzeczywistości. Każdą ze scen Dawidowicz malowała dwa razy, bo, jak twierdziła, nie znajdowała tylu ciekawych obrazów w rzeczywistości. Wykonywane szybko i spontanicznie obrazki charakteryzują się naiwną manierą.

 

dawidowicz_013Alina Dawidowicz (1918–2007) – jedyna córka Leona Chwistka, malarza, członka grupy formistów, filozofa. Z wykształcenia matematyk, przez wiele lat była pracownikiem Politechniki Krakowskiej. Od młodości uprawiała amatorsko malarstwo. Miniaturowe obrazki zaczęła intensywnie malować po przejściu na emeryturę w latach 80. Nie sprzedawała swoich prac, rozdawała je znajomym i bliskim.

 

Więcej - http://www.mocak.pl/caly-swiat-w-malych-obrazkach

 

 

 

Odsłony: 1880
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd