Nowa wystawa tkaniny w Łodzi

Utworzono: piątek, 01 sierpień 2014 Małgorzata Wróblewska Markiewicz Drukuj E-mail

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi do 28 września 2014 r. można oglądać wystawę tkaniny pn. „6, 7 i …” Marii Ewy Andryszczak.
 

andryszczakMaria Ewa Andryszczak urodziła się w Warszawie w 1944 roku. W 1968 ukończyła Wydział Architektury Wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, a w 1977 roku Podyplomowe Studium Scenografii Teatralnej i Filmowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się architekturą wnętrz, wystawiennictwem, tkaniną unikatową. Nie tylko tworzy sztukę, ale także ją analizuje i opisuje.

Artystka brała udział w akcjach plenerowych, prezentowała swoje prace na licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, jak również podczas ekspozycji indywidualnych. Jej tkaniny znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, w gmachach użyteczności publicznej w Polsce oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

 

andryszczak2„6, 7 i …” to wystawa retrospektywna, „zbierająca” prace Artystki, od najwcześniejszych, powstałych w latach 70.
Są tu kompozycje zdecydowanie wkraczające w przestrzeń, rzeźbiarskie i dynamicznie, dobrze reprezentujące zjawisko „polskiej szkoły tkaniny”. Także precyzyjnie wytkane gobeliny z mistrzowskiego 7-elementowego cyklu „Ściany”, łączące malarski gest z metaforycznym przesłaniem.
Przedstawiono ponadto szereg prac o formach kruchych i ulotnych, operujących swoistym „przeplotem” materii i światła. Przygotowano także instalacje oraz akcje performatywne.


Proponowaną przez Artystkę różnorodność, często niekonwencjonalność użytych środków łączy emocjonalna pasja, ciekawość świata i baczna obserwacja, introspekcja i autorska wyobraźnia, acz „wymagają
Małgorzata Wróblewska Markiewicz
Więcej - http://www.muzeumwlokiennictwa.pl/czasowe/1/505,6-7-i-maria-ewa-andryszczak-tkanina.html


Odsłony: 1884
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd