Oko w oko z bestią

Utworzono: piątek, 01 sierpień 2014 ANNA LESZKOWSKA Drukuj E-mail

W Centrum Edukacji Artystycznej ŁAŹNIA 2 w Gdańsku do 24.08.14 można oglądać wystawę Andrzeja Dudzińskiego pn. “Oko w oko z bestią”.

 


dudiAndrzej Dudziński kojarzony jest przede wszystkim z ptakiem Dudim – rozczochranym nielotem, kontestującym peerelowską rzeczywistość. Jednak CSW Łaźnia przewrotnie skoncentrowała się na innych stworzonych przez artystę postaciach, bardziej niepokojących i zdecydowanie mniej uroczych.
Widz zagłębia się więc w świecie psychodelicznych zjawisk, dziwnych stworów, gdzie prym wiedzie złowrogi Pokrak, gdzie panuje rozdarcie między komizmem a tragizmem.
Na pierwszy rzut oka barwne i radosne prace przy dłuższej analizie mogą przywoływać skojarzenia z absurdalnym i pokręconym sennym koszmarem. Wystawa „Oko w oko z bestią” pokazuje Andrzeja  Dudzińskiego jako artystę wszechstronnego, niepokornego, bawiącego się konwencjami, stylami i eksperymentującego z różnymi technikami. Są tutaj obrazy olejne i pastele oraz prace wykonane technikami własnymi, asamblaże, koperty. Wystawie  towarzyszą  także pokazy filmowe i warsztaty animacji powadzone przez artystę. 


dudi1Andrzej Dudziński studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej, architekturę wnętrz i grafikę w gdańskiej PWSSP, a zakończył studia na ASP w Warszawie w pracowni plakatu Henryka Tomaszewskiego. Jeszcze jako student zamieszczał swoje rysunki w miesięczniku Polska oraz w tygodnikach Szpilki i Kultura.


Od 1970 do 1972 roku Dudziński mieszkał w Londynie, gdzie współpracował z undergroundowymi pismami OZ, Ink, Frendz i Time Out, a z czasopism polskich - z Literaturą, Kulisami i Polityką. Ponadto projektował plakaty teatralne i filmowe, scenografie teatralne i czołówki filmowe. Wystawiał swoje prace w czołowych galeriach.

W 1977 roku został zaproszony na Międzynarodową Konferencję Dizajnu w Aspen, Kolorado. Zamieszkał w Nowym Jorku. Przez następnych25 lat rysował dla czołowych pism amerykańskich, w tym: Newsweek, The New York Times, Playboy, Rolling Stone, Vanity Fair, The Washington Post i Time.
Od 1996 roku związany jest z Galerią Grafiki i Plakatu w Warszawie, a od roku 1999 – z Galerią Miejską w Tarnowie. 

 

Więcej -  http://www.laznia.pl/mainart,129,oko_w_oko_z_bestia.html

Odsłony: 1745
DMC Firewall is a Joomla Security extension!