Wyspa smoczej krwi

Utworzono: sobota, 29 listopad 2014 ANNA LESZKOWSKA Drukuj E-mail


 

Drzewa smoczeW Muzeum Ziemi PAN w Warszawie do 28 grudnia czynna będzie wystawa fotografii Jacka Herman-Iżyckiego – Sokotra. Wyspa smoczej krwi.

 

Jest to kolejna wystawa z cyklu „Natura – Sztuka”. Jej autor,  Jacek Herman-Iżycki, poprzez swoje fotografie, przybliża widzom unikalną przyrodę wyspy, która wciąż pozostaje na uboczu światowego zainteresowania turystycznego.

Na barwnych fotografiach można obejrzeć  niepowtarzalny krajobraz Sokotry - największej spośród czterech wysp niewielkiego archipelagu, leżącego na Oceanie Indyjskim pomiędzy Afryką a Półwyspem Arabskim. Drzewa butelkowe


Dzięki długotrwałej izolacji wytworzyła się tam unikatowa roślinność. Jedna trzecia spośród ponad 800 gatunków roślin rosnących na Sokotrze to endemity, w tym trzy różne drzewa butelkowe i drzewo smocze, któremu wyspa zawdzięcza swoją popularną nazwę.

Widok na lagunęW starożytności sławę Sokotrze zapewniały żywice kadzidłowca i mirry oraz sok z aloesu. Dziś największym bogactwem archipelagu jest wyjątkowa na skalę światową przyroda i dawna kultura beduińska.

W 2008 roku Sokotrę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Badacze i ekolodzy uważają tę największą arabską wyspę za jedno z 10 najważniejszych miejsc dla zachowania bioróżnorodności Ziemi.

 

Więcej - www.mz.pan.pl

 

 

Odsłony: 1518
DMC Firewall is a Joomla Security extension!