Miniatura tkacka w Łodzi

Utworzono: poniedziałek, 25 lipiec 2016 Małgorzata Wróblewska Markiewicz Drukuj E-mail


Do 28.08.16 można oglądać w Centralnym muzeum włókiennictwa w Łodzi 11 Ogólnopolską Wystawa Miniatury Tkackiej. Towarzyszy ona 15 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, Łódź 2016.


mini_4571-miniat.Wystawy miniatury tkackiej od lat cieszą się zainteresowaniem artystów i publiczności. Kameralne obiekty sztuki są znakomitym narzędziem do przedstawiania, choćby skrótowo, aktualnych zainteresowań artystycznych. Są też wygodnym narzędziem komunikacji w świecie tekstylnego medium. Przeznaczone do bliskiego odbioru, zabawne, prowokujące, pouczające, efektowne formy z treścią „podaną w pigułce” wbrew swojemu formatowi są wielkie – wielkością swojego przesłania.
 

Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej debiutowała w Łodzi w 1985 roku. Od początku stanowiła najszerszy z przeglądów w tej dyscyplinie. W muzeum pojawiła się w 1998, wraz z Fundacją Protextil. Od 2004 jest realizowana przez Dział Tkaniny Artystycznej CMW.
mini_4576-miniat.mini_4575-miniat.

Tegoroczna 11 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej prezentuje minitkaniny i miniobiekty autorstwa 101 twórców, wybrane w styczniu br. przez ogólnopolskie jury. Jurorzy przyznali nominacje do nagrody za najlepszą pracę oraz wyłonili laureata 11. konkursowej wystawy.
 

Nagrodę za najlepszą pracę 11 Ogólnopolskiej Wystawy Miniatury Tkackiej otrzymał Konrad Zych, łodzianin, absolwent łódzkiej PWSSP (obecnie ASP). Jego trójwymiarowe kompozycje: „Wylało się” i „Niedomykanie”, wykonane niezwykle precyzyjnym i niezmiernie efektownym haftem, zyskały największe uznanie ogólnopolskiego jury. Konrad Zych pokonał 13 innych nominowanych do nagrody twórców. Jest to kolejny sukces artysty na polu sztuki włókna.

Pracę laureata oraz 150 innych będzie można oglądać bez mała do końca wakacji.
Małgorzata Wróblewska Markiewicz


Więcej - http://muzeumwlokiennictwa.pl/czasowe/1/569,11-ogolnopolska-wystawa-miniatury-tkackiej-lodz-2016.html

 

Odsłony: 1768
DMC Firewall is a Joomla Security extension!