Tkanina unikatowa

Utworzono: poniedziałek, 25 lipiec 2016 Małgorzata Wróblewska Markiewicz Drukuj E-mail


Do 9.10.16 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi można oglądać 13 Ogólnopolską Wystawę Tkaniny Unikatowej. Wystawa towarzyszy 15 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, Łódź 2016.

mini_4584-unikat.Od kilku dziesięcioleci tekstylne medium jest dobrze zauważalne na forum sztuki. „Tkanina artystyczna”, „polska szkoła tkaniny”, „nowa tkanina”, „miękka rzeźba”, „sztuka włókna”, „tekstylne medium”, „tekstylny design”, „tekstylne graffiti” – to terminy jakże często pojawiające się w opisach zjawisk występujących we współczesnej plastyce.
 

Fascynacja tekstylnym medium jest efektem dostrzeżenia w nim olbrzymich możliwości materiałowych i warsztatowych – pociągającej oferty o wręcz nieograniczonym potencjale. I nic w tym dziwnego, bowiem tekstylna materia jest rzeczywiście wyjątkowa. Istnieje zarówno w układzie linearnym (nić, włókno), jak i płaszczyzny (tkanina) czy form trójwymiarowych. Bywa abstrakcyjną konstrukcją, technicznym wyrobem przemysłowym, artykułem użytkowo-dekoracyjnym; pełni funkcje symboliczne, propagandowe, sakralne. Ma nawet swoje „życie po życiu” w postaci recyklingowanych wyrobów konfekcjonowanych.mini_4585...unikat

Po włókno, jako medium, sięgają nie tylko tkacze, ale i rzeźbiarze, instalatorzy, performerzy, bo postrzegają je jako atrakcyjne, bardzo nowoczesne, pełne możliwości formalnych i ideowych. Uważają, iż jest niezwykle pożyteczne przy opisywaniu współczesnych zjawisk, wyrażaniu poglądów, myśli, idei czy komentarzy do współczesności. Zwracają uwagę, iż immanentne aspekty tkaniny: głębokie osadzenie w tradycji i uniwersalizm dają szansę na uchwycenie czegoś co najważniejsze, co nadaje sens i co łączy z sacrum.
Tkaninowy atut zespalania z niezwykle rozbudowaną przeszłością jest postrzegany jako wyzwanie dla przyszłości, gdzie to co „nowe” z powodzeniem łączy się ze „starym”.


Najnowsze realizacje w tekstylnej materii przedstawia 13 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, na której znajduje się 75 prac, w tym nagrodzona, autorstwa Pawła Kiełpińskiego, absolwenta poznańskiej PWSSP (obecnie UA) z 1995 roku.
Małgorzata Wróblewska Markiewicz

 

Więcej - http://muzeumwlokiennictwa.pl/czasowe/1/570,13-ogolnopolska-wystawa-tkaniny-unikatowej-lodz-2016.html

 

 

Odsłony: 1915
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd