Kultura Chin a Europy
W galerii SiC! wrocławskiego BWA do 27.04.17 można oglądać wystawę Exotic Dreams and Poetic Misunderstanding vol. 2 chińskiej artystki Lin Wang.
Lin Wang – chiÅ„ska artystka mieszkajÄ…ca w Norwegii stara siÄ™ łączyć dwa Å›wiaty kulturowe tatuujÄ…c… porcelanÄ™. W ramach badania historii Starego Kontynentu zwróciÅ‚a uwagÄ™ na wpÅ‚yw jaki produkcja, eksport i handel chiÅ„skÄ… porcelanÄ…, wywieraÅ‚ na wzajemne rozumienie siÄ™ Wschodu i Zachodu.
Jej życiowe doÅ›wiadczenia, relacje jakie nawiÄ…zuje z najbliższym otoczeniem oraz uczestnictwo w życiu spoÅ‚ecznym obu krajów, skÅ‚oniÅ‚o jÄ… do refleksji nad różnicami i podobieÅ„stwami dwóch odmiennych kultur oraz podjÄ™cia próby odnalezienia w swojej pracy twórczej pomostu miÄ™dzy Wschodem i Zachodem.
Wystawa Exotic Dreams and Poetic Misunderstandings vol.2 jest kontynuacjÄ… dotychczasowych poszukiwaÅ„ artystki. ZostaÅ‚a specjalnie wyprodukowana na potrzeby ekspozycji w galerii SiC! w mekce artystów i fabryk porcelany Jingdezhen, do której w XVII wieku importerzy z Europy przywozili szkice i formy zastaw stoÅ‚owych. Wykonywane na zamówienie repliki europejskich naczyÅ„ byÅ‚y czÄ™sto obce chiÅ„skiej codziennoÅ›ci. Europejczycy zwykli też zlecać tradycyjne kobaltowe malatury sÅ‚awetne dla chiÅ„skiej porcelany, zamawiajÄ…c jednak sceny zwiÄ…zane z rodzimÄ… tradycjÄ… i historiÄ…. Wykonywane w wielkim skupieniu i ze starannoÅ›ciÄ… czÄ™sto stawaÅ‚y siÄ™ komicznymi, znieksztaÅ‚conymi (ChiÅ„czycy nie wykorzystywali perspektywy) przedstawieniami scen biblijnych i mitologicznych. Paradoksalnie taki przedmiot w oczach nabywcy stawaÅ‚ siÄ™ speÅ‚nieniem egzotycznych i romantycznych marzeÅ„ o Oriencie. - opowiada Dominika Drozdowska, kuratorka wystawy.
Na wystawie znalazły się porcelanowe, przeskalowane obiekty odwołujące się do form naczyń europejskich, ozdobionych charakterystycznym niebieskim rysunkiem. Tradycyjny chiński krajobraz zostaje zmieszany ze stylistyczne mocno do niego nawiązującym przedstawieniem tatuaży norweskich marynarzy.
Lin Wang w przewrotny sposób bawi siÄ™ konwencjÄ…. MieszajÄ…c obie tradycje, łączy nie tylko estetyczny wymiar rysunków: alegoryczność, linearność, niebieski kolor, ale także kanon przedstawieÅ„. Kreowane przez artystkÄ™ dwuznaczne relacje Wschodu z Zachodem, tradycji ze wspóÅ‚czesnoÅ›ciÄ…, wkraczajÄ… w obszary wizualnego kiczu i naiwnoÅ›ci.
Więcej - https://www.bwa.wroc.pl/index.php?l=pl&id=1199&b=2&w=1
Odsłony: 1125