banner


"Jan Stanisławski – Mistrz młodopolskiego pejzażu" – to tytuł wystawy w Muzeum Miasta Łodzi czynnej od 29.03. do 25.06.17.

stanislawskiPunktem wyjścia prezentacji jest przypadająca w tym roku 110. rocznica śmierci artysty. Na wystawie pokazano ponad 40 prac wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Krakowie, z handlowych galerii sztuki oraz od łódzkich kolekcjonerów prywatnych – miniaturowe pejzaże miejskie i wiejskie, impresyjne studia roślin i wody, nastrojowe nokturny z różnych okresów krótkiej, acz intensywnej, twórczości Jana Stanisławskiego: od początku lat 80. XIX wieku po 1906 rok.

Jan Stanisławski (1860-1907) to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy-pejzażystów, czołowy przedstawiciel młodopolskiego modernizmu, Mistrz miniatury, w której wypracował własny, rozpoznawalny po dziś dzień styl. To zarazem jeden z kluczowych pedagogów zreformowanej przez Juliana Fałata krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której prowadził katedrę pejzażu, zwaną też „szkołą Stanisławskiego”, kształcąc w niej kolejne pokolenie polskich pejzażystów, często kontynuatorów jego twórczości jak łodzianin Henryk Szczygliński, ulubiony student Mistrza Jana.

Łódzkim wątkiem wystawy będą zbiory prywatne oraz kontekst Galerii Mistrzów Polskich, w której prezentowane są cztery prace Jana Stanisławskiego dokumentujące kolejne etapy jego artystycznych poszukiwań.
Wystawie towarzyszy folder z tekstem problemowym dotyczącym prezentowanych prac, spis prac z wystawy oraz kilka ich reprodukcji. Kurator: Monika Nowakowska

 

Więcej - https://www.muzeum-lodz.pl/pl/muzeum/wystawy/wystawy-planowane/1357-jan-stanisawski-mistrz-modopolskiego-pejzau