Natalia LL w Toruniu

Utworzono: poniedziałek, 29 maj 2017 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


Do 1.10.17 w Centrum Sztuki WspóÅ‚czesnej Znaki Czasu w Toruniu można oglÄ…dać prace Natalii Lach-Lachowicz - jednej z najważniejszych polskich artystek 2. poÅ‚owy XX wieku.

natalia LLPrezentowana wystawa „Sum ergo sum” ma charakter retrospektywny i stanowi próbÄ™ uporzÄ…dkowania oraz podsumowania caÅ‚ego dorobku artystki – od poczÄ…tków twórczoÅ›ci w latach 60. XX wieku do najnowszych prac z 2016 roku. Jest to najwiÄ™ksza prezentacja twórczoÅ›ci artystki w caÅ‚ej jej karierze.

W ramach wystawy, poza pracami, które przeszÅ‚y już do kanonu polskiej sztuki wspóÅ‚czesnej, takimi jak Sztuka konsumpcyjna czy Sztuka postkonsumpcyjna, prezentowane sÄ… dzieÅ‚a artystki nieznane dotychczas szerokiej publicznoÅ›ci.natalia LL 2
Miejsce prezentacji – ToruÅ„ – także jest symboliczne. To wÅ‚aÅ›nie tu, na samym poczÄ…tku swojej kariery w 1962 roku, artystka zdobyÅ‚a pierwszÄ… nagrodÄ™ w Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Studenckiej.

Na wystawie zrezygnowano z ukÅ‚adu chronologicznego na rzecz uwydatnienia różnorodnych idei, które niejako wyznaczaÅ‚y kolejne etapy twórczoÅ›ci artystki. Skupienie na obszarach problemowych pozwala na analizÄ™ zmieniajÄ…cych siÄ™ postaw twórczych.

natalia LL 4Specjalnie na wystawÄ™ odtworzono kilka efemerycznych prac, takich jak instalacje przygotowywane na potrzeby pojedynczych wystaw, które nastÄ™pnie byÅ‚y niszczone ze wzglÄ™du na problemy z ich przechowywaniem.
DziÄ™ki zachowanym w archiwum artystki licznym zapisom fotograficznym oraz materiaÅ‚om pozyskanym w kwerendach w polskich muzeach, zrekonstruowana zostaÅ‚a miÄ™dzy innymi piramida, w której w latach 70. Natalia LL wykonywaÅ‚a swoje seanse. Towarzyszy temu film, pokazujÄ…cy część tamtych dokonaÅ„.

Na wystawie znalazÅ‚y siÄ™ też prace, które przeszÅ‚y gruntowÄ… konserwacjÄ™, m.in. DuszÄ™ drzewa – rozbudowany cykl z 1996 roku skÅ‚adajÄ…cy siÄ™ z wielkoformatowej fotografii, szeÅ›ciu obrazów wykonanych farbÄ… oraz trocinami na pÅ‚ótnie lnianym oraz dziesięć rysunków stworzonych również z trocin na papierze czerpanym.
WystawÄ™ dopeÅ‚niajÄ… autorskie teksty Natalii LL przedstawiajÄ…ce koncepcje jej twórczoÅ›ci.

Natalia LL (Natalia Lach-Lachowicz) urodziÅ‚a siÄ™ 18 kwietnia 1937 roku w Å»ywcu. W latach 1957–1963 roku studiowaÅ‚a w PWSP we WrocÅ‚awiu (obecnie ASP) pod kierunkiem prof. S. Dawowskiego. Zajmuje siÄ™ malarstwem, fotografiÄ…, rysunkiem, sztukÄ… performance i wideo. W 1970 roku razem z Andrzejem Lachowiczem i Zbigniewem DÅ‚ubakiem zaÅ‚ożyÅ‚a GaleriÄ™ PERMAFO. 

W 1975 roku włączyła się do międzynarodowego ruchu sztuki feministycznej, biorąc udział w licznych sympozjach i wystawach. W 1997 roku była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.
W latach 1978–1981 peÅ‚niÅ‚a funkcjÄ™ komisarza I i II MiÄ™dzynarodowego Triennale Rysunku we WrocÅ‚awiu, w latach późniejszych byÅ‚a wiceprzewodniczÄ…cÄ… IV i VI MiÄ™dzynarodowego Triennale Rysunku we WrocÅ‚awiu. Stypendystka „Verein Kultukontakte” w Wiedniu w 1991 roku i „PRO-HELVETIA” w Szwajcarii w 1994 roku. Od 2004 roku jest starszym wykÅ‚adowcÄ… ASP w Poznaniu.


Więcej - http://csw.torun.pl/sztuka/wystawy/natalia-ll-sum-ergo-sum-20989/

Odsłony: 1048
Our website is protected by DMC Firewall!