Poszerzanie świata

Utworzono: poniedziałek, 29 maj 2017 Anna Leszkowska Drukuj E-mail

 

Do 2.07.17 w gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 można oglądać wystawę prac Masakiego Fujihaty pt. „Poszerzanie świata”.

 

laznia2 1Masaki Fujihata to jeden z najbardziej innowacyjnych i wpływowych artystów wykorzystujących nowe technologie medialne.
Na wystawie, zarówno same dzieła, jak i interaktywna struktura zbioru, akcentują dominujący nurt poszukiwań Fujihaty - rzeczywistość poszerzoną (augmented reality, w skrócie AR) oraz konsekwencje jej stosowania jako budulca porządku kulturowego. Zagadnienie to stało się priorytetem artysty w latach dziewięćdziesiątych i odciskało swoje piętno na opracowywanych od nowa wcześniejszych projektach.

Oferowane odbiorcy doświadczenie zanurzenia i odnajdywania się w rozrastających się i komplikujących światach AR, podróży przez płynną rzeczywistość medialną ponowoczesności, rozgrywa się z użyciem różnorodnych form i nośników: od taśmy 8 mm i metody stop motion, przez komputerowo generowane rzeźby, po urządzenia geolokalizacyjne (GPS). Zanurzając użytkowników wystawy w skondensowanej wersji rzeczywistości wirtualnej, Fujihata doprowadza ich na próg transgresji.laznia1 1

Rzeczywistość poszerzona jako medium – technologia artystyczna – i metoda odnoszenia się do rzeczywistości owocuje w ujęciu Fujihaty nowymi koncepcjami sztuki wyłaniającymi się z interakcji między sztuką, technologią i nauką.
Połączenie prac realizowanych obecnie z wybranymi przykładami wcześniejszej twórczości ujawnia, w jaki sposób współczesne projekty artysty wyłaniają się z jego wcześniejszych dzieł, uwypuklając wielokierunkowość jego rozwoju.

Ten mariaż czyni twórczość Fujihaty przykładem postaw artystycznych, w których estetyka spotyka się z poznawczą refleksją nad technologiami i ich znaczeniem kulturowym, a nostalgia miesza się z futurologią.
Japończyk nawiązuje dialog z przeszłością sztuki nowych mediów, zarazem nawiązując do jej obecnie budowanej przyszłości.

 

Więcej - http://www.laznia.pl/mainart,413,masaki_fujihata_poszerzanie_swiata.html

Odsłony: 1069
DMC Firewall is a Joomla Security extension!