Malarstwo Pawła Wróbla
W Muzeum ÅšlÄ…skim w Katowicach do 17.09.17 można oglÄ…dać wystawÄ™ malarstwa PawÅ‚a Wróbla – Kroniki przedmieść.
Stożkowate haÅ‚dy, wysokie kominy, wieże wyciÄ…gowe kopalnianych szybów i czerwone budynki familoków – to charakterystyczne dla prac PawÅ‚a Wróbla elementy Å›lÄ…skiego krajobrazu. UtrwalaÅ‚ swoiste kroniki przedmieść: zapadajÄ…ce w pamięć scenki rodzajowe rozgrywajÄ…ce siÄ™ w Szopienicach czy Nikiszowcu. Jego wyrazista osobowość i charakterystyczne malarstwo sprawiÅ‚y, że stawiany jest w jednym rzÄ™dzie z Teofilem OciepkÄ… i Erwinem SówkÄ….
UrodziÅ‚ siÄ™ w Szopienicach, a wychowaÅ‚y go haÅ‚dy, na których spÄ™dzaÅ‚ w dzieciÅ„stwie wiÄ™kszość czasu. SkoÅ„czyÅ‚ zaledwie trzy klasy szkoÅ‚y podstawowej i mimo zdolnoÅ›ci plastycznych, które wykazywaÅ‚ od najmÅ‚odszych lat, nikt nie pomógÅ‚ mu rozwijać siÄ™ w tym kierunku. Ponieważ musiaÅ‚ zarabiać na swoje utrzymanie już w wieku dziewiÄ™ciu lat, umiejÄ™tnoÅ›ci plastyczne szybko staÅ‚y siÄ™ szansÄ… na dodatkowy zarobek. Rysowane tuszem na papierze scenki z popularnych wtedy westernów podobaÅ‚y siÄ™ na tyle, że za zarobione drobne sumy mógÅ‚ pozwalać sobie na drobne przyjemnoÅ›ci: bilet do kina lub sÅ‚odycze. Nie wiadomo jednak, jak potoczyÅ‚yby siÄ™ losy PawÅ‚a Wróbla, gdyby żyÅ‚ w innym czasie lub miejscu.
Niemal poÅ‚owÄ™ życia przepracowaÅ‚ w kopalni – najpierw jako Å‚adowacz, a później rÄ™bacz. Praca w kopalni paradoksalnie miaÅ‚a decydujÄ…cy wpÅ‚yw na rozwój talentu plastycznego Wróbla. DziÄ™ki wystawie twórczoÅ›ci plastycznej górników w 1946 roku w Katowicach artysta zapisaÅ‚ siÄ™ na zajÄ™cia plastyczne w Å›wietlicy przyzakÅ‚adowej. W krótkim czasie z nieznanego nikomu górnika staÅ‚ siÄ™ cenionym artystÄ…, zdobywcÄ… wielu nagród i wyróżnieÅ„, a jego obrazy kupowaÅ‚y muzea oraz prywatny kolekcjonerzy.
NieodłącznÄ… cechÄ… malarstwa PawÅ‚a Wróbla jest osadzenie go w realiach tamtego czasu. InteresowaÅ‚ siÄ™ przede wszystkim życiem codziennym osiedli robotniczych, kolorytem familoków, festynów, ogródków dziaÅ‚kowych. ByÅ‚ prawdziwym kronikarzem przedmieść, a jego Å›wiat obracaÅ‚ siÄ™ ciÄ…gle w tym samym krÄ™gu. ByÅ‚y to podwórka, na których spotykali siÄ™ sÄ…siedzi, chlewiki, w których hodowano zwierzÄ™ta, sÄ…siedzkie biesiady czy dzieciÄ™ce zabawy.
Kurator wystawy: Sonia Wilk
Więcej - http://www.muzeumslaskie.pl/wystawy-wystawy-czasowe-kroniki-przedmiesc-malarstwo-pawla-wrobla.php
Odsłony: 1084