banner

 

Kaskada na rzece KrkaDo 29 października 2017 w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie można oglądać wystawę fotografii Elżbiety i Marka Lejbrandtów pt. Stany skupienia wody.

Stany skupienia wody, czyli ciecz, gaz i ciało stałe - brzmi to bardzo naukowo i technicznie, ale w tych słowach może być zawarta nie tylko sucha treść, ale i umiejętność zobaczenia wody w inny sposób. Może to być kolorowa mgła o świcie, chmury przed burzą i po zachodzie słońca, śnieg lub lód zmieniający swoje barwy od pomarańczowej do niebieskiej, w zależności od kąta padania promieni światła. Wystarczy wstać przed świtem lub poczekać wytrwale, aż słońce zniknie za horyzontem, żeby zobaczyć teatr stworzony przez światło odbijające się w kropelkach wody na łące i w powietrzu.Pecherz blota

Na wystawie postać ciekła prezentowana jest jako rzeka, morze, wodospad, w postaci kropel rosy, jako nośnik soli mineralnych przy tworzeniu formacji skalnych w jaskiniach, jako czynnik żłobiący skały i wydmy na powierzchni naszego globu.

Woda przedstawiona jest również jako element kultury sakralnej i sztuki. Ciało stałe to śnieg, szadź, lód jako forma przemijająca związana z porami roku i miejscem, a także jako forma stała - lodowiec.

Stan gazowy to nic innego jak para, mgła, ale zobaczymy ją też wydobywająca się pod ciśnieniem z głębi ziemi, co przypomina nam o tym, że nasza Ziemia wciąż „żyje", przekształca się i ewoluuje, a my wraz z nią.

Elżbieta i Marek Lejbrandtowie

 

Więcej - www.mz.pan.pl