Rosław Szaybo w Częstochowie

Utworzono: poniedziałek, 22 styczeń 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mail

Piękno użyteczne – taki tytuł nosi wystawa plakatów, projektów graficznych i okładek płyt muzycznych Rosława Szaybo w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, którą można oglądać do 18.02.18.


szaybo6Rosław Szaybo - plakacista ilustrator, dyrektor artystyczny, fotografik - dyplom uzyskał w 1961 roku na ASP w Warszawie, w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego oraz w pracowni malarstwa prof. Wojciecha Fangora.

W latach 1958-1966 pracował zawodowo, zdobywając wiele nagród w Polsce oraz zagranicą, m.in. złoty medal w Lipsku za ilustracje, dwa razy doroczną nagrodę Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego im. Tadeusza Trepkowskiego dla Młodego Twórcy, nagrodę specjalną na I Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach.szaybo2

W Polsce stworzył dla Polskich Nagrań serię „Polish Jazz”, między innymi okładkę płyty Krzysztofa Komedy „Astigmatic”. Jest współtwórcą polskiej szkoły plakatu. Od 1966 roku, mieszka i tworzy w Wielkiej Brytanii.
szaybo4Był dyrektorem artystycznym agencji reklamowej Young and Rubicam (1968-1973), a w latach 1973-1988 - dyrektorem kreatywnym CBS Records UK w Londynie. Za okładki do płyt muzycznych, m.in. Beethovena, Eltona Johna, Duke’a Ellingtona, Janis Joplin, Simona Garnfunkela, Carlosa Santany, Czesława Niemena, zdobył wiele prestiżowych nagród.

W latach 1994-1996 był kierownikiem artystycznym Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik” w Warszawie. Jest autorem plakatu na Expo’92 oraz projektu plakatu „Flagi Ziemi”.

Swoje prace wystawia w Polsce i na świecie, projektuje plakaty teatralne, jazzowe, operowe i filmowe oraz okładki do płyt muzycznych. Profesor ASP w Warszawie. Mieszka w Warszawie i Londynie.

Na wystawie w Częstochowie pokazano wybór 50 projektów (25 okładek płyt i 25 plakatów) z bardzo bogatego dorobku artysty – ok. 2 tysięcy okładek płyt.


Więcej - http://www.galeria.czest.pl/roslaw-szaybo-piekno-uzyteczne

Odsłony: 665
Our website is protected by DMC Firewall!