banner

pagowski4W Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie do 12.12.18 trwać będzie wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego pn. 40/40.

Jest to pierwsza tego rodzaju wystawa w dorobku Andrzeja Pągowskiego, przygotowana z okazji czterdziestolecia jego pracy twórczej. Artysta posłużył się nietypowym kluczem wybierając tylko po jednym plakacie z każdego roku twórczości. Wybór jest reprezentatywny, ale też odsłaniający mniej znane przykłady kreacji Pągowskiego – większość z czterdziestu prac nie było dotąd zbyt często pokazywanych.

Andrzej Pągowski urodził się w 1953 roku. Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom z wyróżnieniem u prof. Waldemara Świerzego. Jest autorem ponad 1400 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i zagranicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Pisze wiersze dla dzieci. Uprawia malarstwo w technice printu na płótnie.pagowski1

Od roku 1986 był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism, najdłużej polskiej edycji miesięcznika „Playboy”.
W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej. Obecnie jest dyrektorem kreatywnym i właścicielem firmy KreacjaPro.

Od początku pracy zawodowej Pągowski jest związany z polskim filmem, teatrem i sceną muzyczną. Stworzył kilkaset plakatów filmowych, w tym około 300 do filmów polskich. Pracował z prawie wszystkimi najwybitniejszymi polskimi reżyserami. Za swoje plakaty filmowe zdobywał liczne nagrody polskie i zagraniczne – w tym między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago.
Jako jedyny Polak otrzymał 6 Złotych (obok kilku Srebrnych i Brązowych) Medali, a także nagrodę „The Best of Show” (za plakat do filmu „Stan Strachu”) na The Hollywood Reporter Annual Key Art Awards w Los Angeles.pagowski3

Pągowski stworzył kilkaset plakatów teatralnych, operowych i muzycznych, jest też twórcą wizualizacji wielu polskich wydarzeń kulturalnych (festiwal Ludwiga van Beethovena, Madame Butterfly w Teatrze Wielkim w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs Tenorów im. Jana Kiepury, Festiwal Filmowy w Gdyni, Festiwal Camerimage w Łodzi).
Chętnie angażuje się w akcje społeczne. Jest autorem kilkudziesięciu plakatów prozdrowotnych, głównie antynikotynowych, od lat przygotowuje projekty dla akcji Sprzątanie Świata.

Swoje prace Andrzej Pągowski prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i na świecie. Pągowski jest też laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych. W ostatnich latach do kolekcji nagród przybyły trofea przyznawane za osiągnięcia reklamowe. Jego prace znajdują się w najsłynniejszych muzeach świata, między innymi w Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellans Artes w Madrycie, Poster Museum w Lahti, Muzeum Plakatu w Warszawie. W Muzeum Kinematografii w Łodzi znajduje się ponad 200 plakatów filmowych Pągowskiego.
Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.

Więcej - http://www.galeria.czest.pl/andrzej-pagowski-4040