Janusz Jano Mielczarek. Fotografie

Utworzono: czwartek, 20 grudzień 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


W Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie w Sali gobelinowej do 20.01.19 będzie czynna wystawa fotografii Janusza Jano Mielczarka z lat 1960 – 2018 pn. W poszukiwaniu różnych stanów piękna.

mielczarek3Doskonale znany w Częstochowie i nie tylko – autor wystaw fotografii, zbiorów opowiadań, sztuk teatralnych, laureat nagród artystycznych i literackich, animator kultury, pomysłodawca i wieloletni kurator Międzynarodowego Salonu „Martwa natura w fotografii” – szczegóły jego życiorysu artystycznego można wymieniać bez końca.

Dla Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie przygotował wystawę nostalgiczną, związaną z jubileuszem pracy twórczej – powrót do medium fotografii, sięgający do początków, do pierwszych nagradzanych zdjęć, do ulubionej i mistrzowskiej w jego wykonaniu formy, jaką jest portret.mielczarek1

Artysta przypomina swoje najlepsze realizacje – „portrety artystów, ale także zwykłych ludzi, pięknych siłą wewnętrzną, a nie tą wygenerowaną cyfrowo”. Do niektórych swoich bohaterów wraca po latach, by uzmysłowić nieuchronny upływ czasu.

Czas jest dla autora wystawy ważny – czas na skupione i z namysłem wykonane zdjęcie, trwałość/nietrwałość zdjęć (niektóre odbitki zdjęć pokazane na wystawie mają ponad czterdzieści lat), nostalgiczna rekonstrukcja dawnej ciemni fotograficznej.

Jak pisze: „Chciałbym, żeby widzowie spróbowali przeżyć choć na chwilę powrót do przeszłości, powiązany z możliwością zajrzenia do dawnej ciemni fotograficznej odtworzonej na wystawie.
Aby dostrzegli także na fotografiach wpływy moich działań teatralnych i literackich. To moje zamierzenie wyraża wybrany przeze mnie tytuł wystawy: W poszukiwaniu różnych stanów piękna".


Więcej - http://www.galeria.czest.pl/janusz-mielczarek-w-poszukiwaniu-roznych-stanow-piekna

 

 

 

Odsłony: 491
DMC Firewall is a Joomla Security extension!