Krzysztof Mańczyński w radomskiej "Elektrowni"

Utworzono: czwartek, 20 grudzień 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mail

W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu do 24.02.2019 czynna będzie wystawa prac Krzysztofa Mańczyńskiego.

manczynski7Krzysztof Mańczyński należy do grona najważniejszych artystów tworzących w Radomiu po II wojnie światowej. Jest artystą wszechstronnym, świetnie realizującym się w zakresie różnych technik plastycznych, chętnie mieszającym je ze sobą.
Jesienią 2016 r. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu przypomniało rysunki, kolaże i projekty plakatów artysty, prezentując na wystawie 90 wybranych prac.
Obecnie, z okazji 50-lecia pracy twórczej artysty, „Elektrownia” proponuje wybór kilkudziesięciu obrazów pochodzących ze wszystkich okresów aktywności artysty, począwszy od najwcześniejszych, wpisujących się w nurt nowej figuracji lat 60., poprzez metaforyczne kompozycje z lat intensywnej działalności w Grupie M-5, aż po ekspresyjne, noszące znamiona sztuki krytycznej, obrazy z lat 80. i 90. manczynski2

Wystawę zdominują charakterystyczne dla Mańczyńskiego motywy „miejsko- wiejskie”, tworzone z niezwykłą swobodą, ekspresją i swadą.
Kolorystyczna wirtuozeria i formalna dowolność, deformacja oraz krytyczna uszczypliwość przenikające się wzajemnie w obrazach artysty, paradoksalnie oddają wrażenie rzeczywistości, w której absurd, bałagan, przypadek i zachwianie proporcji stały się już czymś normalnym.

manczynski6Kontrastem dla zarysowanej dominanty tematycznej są kompozycje (głównie z lat ostatnich), w których kolorystyczna gra służy wydobyciu i przekazaniu emocji zainicjowanych cudownością natury, w której obecność człowieka zaznaczona zostaje wyłącznie w sposób symboliczny.
Wśród zgromadzonych na wystawie obrazów znajdują się zarówno dzieła będące własnością artysty, jak i wypożyczone z radomskiego muzeum oraz od grupy kolekcjonerów, sympatyków twórczości i osoby Krzysztofa Mańczyńskiego.
Mariusz Jończy

 

Krzysztof Mańczyński
Urodzony 8 kwietnia 1940 r. w Radomiu. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1962-68. Dyplom w Pracowni Ilustracji prof. Jana Marcina Szancera (1968). Uprawia malarstwo i rysunek, projektuje plakaty, w swojej twórczości zajmował się też rysunkiem satyrycznym i drobną formą rzeźbiarską. Członek radomskiej Grupy M-5 i Stowarzyszenia Ruchu Artystycznego „Świat” (I poł. lat 80.). Uczestnik wielu wystaw indywidulanych i zbiorowych w Polsce i za granicą (Bułgaria, Niemcy, Ukraina, USA, Wielka Brytania).

Więcej - http://elektrownia2.nazwa.pl/index.php/aktualnosci-z-siatki-obrazkow/articles/krzysztof-manczynski-14-12-2018-24-02-2019.html

Odsłony: 518
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd