Kobiety Malczewskiego

Utworzono: wtorek, 26 listopad 2019 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


„Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego”- to tytuł wystawy prac Jacka Malczewskiego w radomskim muzeum jego imienia czynnej do 31.01.20.


mal.5Tematem przewodnim wystawy jest portret i postać kobiety w twórczości Jacka Malczewskiego. Artysta, będąc najznamienitszym przedstawicielem symbolizmu w dziejach malarstwa polskiego, był przede wszystkim znakomitym, a przy tym popularnym portrecistą swoich czasów.
Stworzył szereg wizerunków kobiecych zamkniętych w tradycyjnej formule reprezentacyjnej, typowej dla ówczesnych czasów, ale też w wielu portretach umieszczał modelki w alternatywnym świecie mitologii i symbolicznych treści, tak bardzo charakterystycznych dla jego dojrzałej twórczości.


Zamierzeniem wystawy jest również prezentacja wizerunków kobiet, które odegrały znaczące role w życiu artysty. Wśród najważniejszych modelek, które pojawiają się w obrazach Mistrza, są panie wywodzące się z rodzinnego kręgu malarza: matka, ukochane siostry, żona i córka.
Wielokrotną bohaterką obrazów była ukochana muza – piękna Maria Balowa, mająca ogromny wpływ na rozwój twórczości malarza, czy pojawiająca się na wielu jego późniejszych płótnach Maria Sozańska, żona malarza Michała Sozańskiego.mal.4

Artysta portretował również wybitne aktorki, m.in. Helenę Marcello, Irenę Solską, czy Helenę Sulimę, a także malarki: Zofię Atteslander oraz przyjaciółkę rodziny i autorkę monografii artysty – Michalinę Janoszankę.

Jacek Malczewski w swojej twórczości nie tylko składał hołd kobiecej urodzie, ale również potrafił uchwycić i wydobyć jej charakter i osobowość, co sprawiało, że obraz nie był tylko i wyłącznie dekoracyjnym konterfektem modelki.

Zamiarem organizatorów wystawy było podkreślenie wielkości i znaczenia malarstwa Jacka Malczewskiego, a także jego doskonałego warsztatu malarskiego poprzez prezentację portretów oraz kompozycji, tym razem skoncentrowanych wokół tematu kobiet.

mal.6
Na wystawie zorganizowanej z okazji 90. rocznicy śmierci artysty (8.10.19) pokazane są obrazy artysty z polskich kolekcji muzealnych:

Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu
(oraz Fundacji im. Raczyńskich), Kielcach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Okręgowego w Toruniu,
Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy,Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz z kolekcji prywatnych, a także ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Obrazom prezentowanym na wystawie towarzyszą fotografie kobiet sportretowanych przez artystę udostępnione przez: kolekcjonerów prywatnych, Muzeum Krakowa, Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz pochodzące ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Paulina Szymalak-Bugajska, kurator wystawy

 

Więcej - http://www.muzeum.edu.pl/pl/radom/%E2%80%9Emoja-dusza-oblicza-kobiet-w-tworczosci-jacka-malczewskiego%E2%80%9D-,1189.html

Odsłony: 632
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd