Tomasz Zjawiony

Utworzono: czwartek, 27 luty 2020 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


lodz6W łódzkiej Galerii Bałuckiej do 29.03.20 czynna jest wystawa malarstwa Tomasza Zjawionego pn. Doły.

W swojej twórczości artysta często podejmuje motywy architektoniczne wynikające z procesu eksploracji miast, przez co stara się wejść w dialog z otoczeniem. Pozwala mu to poczuć emocje z związane miastem, by następnie je utrwalić na powierzchni płótna.lodz1

Jego twórczości można łatwo przypisać miano pejzaży miejskich, jednak nie tego dotyczą jego poszukiwania i eksploracje, czy same sytuacje, które utrwala na płótnach. Artysta interesuje się zarówno architekturą secesji, jak i PRL-u.

Proces poszukiwań jest jak podróż do przeszłości, odkrycie na nowo pewnych sytuacji, czasami zaskakujących widza, a dzięki temu przywołujących w odbiorcach refleksyjne i może nieco melancholijne odczucia. lodz4

Stosując proste formy obrazowania oraz zawężoną paletę barw, w nienarzucający sposób stara się odnieść do otaczającego świata, refleksji nad tym, co przemijające oraz wywołaniem w odbiorcach określonych skojarzeń.
W malarstwie szuka pewnych odniesień do iluzji, świata nierzeczywistego, celowo dodaje własne elementy do danych sytuacji, tworząc wydarzenie, ale tylko wtedy, kiedy wynika to z procesu wyraźnie poddanego intuicji.

Adriana Michalska, kuratorka wystawy.


Tomasz Zjawiony – studia w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom w 2018 roku w Pracowni prof. Roberta Sobańskiego oraz w Pracowni Działań Artystycznych prof. Marka Saka. Aktualnie student malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tworzy instalacje oraz projektuje wnętrza.
Jest laureatem nagrody Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w XXXV Konkursie im. Wł. Strzemińskiego – „Sztuki Piękne” w 2018 roku, a także finalistą licznych konkursów. Ma na swoim koncie wystawę indywidualną w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Galeria Lektorium – Centrum Nauki i Sztuki, Łódź 2019.

 

Więcej - https://www.mgslodz.pl/wystawy/tomasz-zjawiony-doly-417.html

Odsłony: 626
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd