Nowy porządek nadchodzi

Utworzono: poniedziałek, 13 wrzesień 2021 Anna Leszkowska Drukuj E-mail

nowy porzadek 2Kilka lat temu, prof. Andrzej Wierzbicki na jednym z posiedzeń Komitetu Prognoz PAN, na którym omawiano skutki rozwarstwienia majątkowego na świecie, ocenił zbliżający się czas dla najbogatszych: "strzeżcie się, bo już po was idą!"

Ta konstatacja sprawdza się już w wielu miejscach na świecie, choć nie przybiera jeszcze charakteru ogólnego – konflikty na tle nierównego podziału bogactwa i dostępu do władzy pojawiają się lokalnie, niekiedy na skalę mniejszą niż całe państwo. Pokazują je nie tylko dokumentaliści, ale i artyści – zwłaszcza filmowcy.

Takim obrazem – fabularnym, ale być może za chwilę będzie to dokument?– jest najnowszy film Michela FrancoNowy porządek. Tytuł – kojarzący się z Nowym Porządkiem Świata (NWO – New Word Order) – sugeruje, że reżyser pokazuje nam „przedpiekle” owego nowego porządku, w którym wszystko jest wywrócone do góry nogami, nie ma różnicy między złem a dobrem, jest tylko chaos, walka o pieniądze i władzę, z której zwycięsko wychodzą – a jakżeby inaczej – najbogatsi i największe dranie.nowy porzadek plakat

Jak pisze dystrybutor filmu – Gutek Film – „Nowy porządek” to wbijająca w fotel mieszanka thrillera i dramatu roztaczająca przed nami szokującą wizję najbliższej przyszłości. Zdobywca Srebrnego Lwa – Nagrody Jury na festiwalu w Wenecji przewiduje jutrzejsze konsekwencje dzisiejszych napięć. Pogłębiające się nierówności, pęczniejące bańki bogactwa pośród morza desperacji, frustracji i nędzy muszą doprowadzić do kryzysu i „Nowy porządek” rozpoczyna się właśnie w momencie, w którym biedni występują przeciw bogatym, kolorowi przeciw białym, wojsko przeciw społeczeństwu, a ulice bierze we władanie chaos.

Prowokacyjny, chłodnym okiem obserwujący doprowadzony do stanu wrzenia świat, „Nowy porządek” to najbardziej radykalny tytuł w dorobku Michela Franco. To niewątpliwie jeden z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych zwycięzców Srebrnego Lwa w Wenecji od lat.

Najnowsze dzieło meksykańskiego reżysera Michela Franco wejdzie do polskich kin 15 października.

*https://www.sprawynauki.edu.pl/4319-prognozy-katastroficzne

Odsłony: 74
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd