banner

 

Do 12.02.23 będzie czynna w Cricotece w Krakowie wystawa pn. Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora

Przedmioty i kostiumy muszą być dziełami sztuki, a nie dekoracją wyrzucaną po użyciu na złom. Są to cechy, które czynią Teatr Cricot 2 unikalnym i czysto artystycznym zjawiskiem
Tadeusz Kantor

kantor„Osobiste” to niekonwencjonalna, wielkoformatowa instalacja kolekcji kostiumów teatralnych Tadeusza Kantora ze zbiorów Cricoteki. Wystawa proponuje ujęcie kontekstowe, przedstawiające Kantora jako twórcę totalnego, kreującego sytuacje teatralne przez budowanie napięć, indywidualne podejście do postaci, form i znaczeń.

Punktem wyjścia prezentacji jest próba nowego spojrzenia na kostiumy – jako na autonomiczne dzieła sztuki, które zasługują na status swoistych rzeźb, a jednocześnie są nierozerwalnie złączone z cielesnością aktora. Dynamiczna, autorska aranżacja sprawia, że kostiumy stają się bohaterami żyjącymi własnym życiem. To one przejmą rolę narratorów opowiadających historię i sposób funkcjonowania będącego w ciągłym ruchu teatru Tadeusza Kantora.

Tytułowe „osobiste” kostiumy kurator wystawy a jednocześnie aktor Cricot 2, Bogdan Renczyński definiuje jako najbliższe ciału narzędzie działania aktorów, a swą pracę z kolekcją zamienia w intymną, emocjonalną opowieść. Częścią kuratorskiego założenia jest też stworzenie dla widzów przestrzeni umożliwiającej im wejście w osobiste relacje z obiektami.

Kostiumy są częścią kolekcji Cricoteki i nie były nigdy dotąd tematem ekspozycji. Stroje sumują się w przegląd idei artysty realizowanych w Teatrze Cricot 2 – od spektakli inspirowanych Witkacym, przez realizacje Teatru Śmierci, aż po kostiumy z ostatniego przedstawienia Kantora, „Dziś są moje urodziny”.

Częścią instalacji stały się obiekty, które zrywają z tradycyjną formą kostiumu – manekiny z „Umarłej Klasy”, autorska rekonstrukcja Goplany z „Balladyny” czy realizujące ideę bioobiektów „Buty Millionera” ze spektaklu „Nadobnisie i Koczkodany”. Na pokaz złożyły się także unikatowe materiały archiwalne oraz zrekonstruowana garderoba aktorska, dzięki którym widzowie mogą poznać sposoby funkcjonowania kostiumów w zespole Cricot 2.


Walka z ubraniem – aneks do wystawy

Uzupełnieniem wystawy Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora jest prezentowany w Galerii Szatni (poziom -1) archiwalny film z fragmentami prób do spektaklu Niech sczezną artyści. Nagrania składają się na obraz Artysty w procesie twórczym. Wybrane zapisy pokazują, w jaki sposób przebiegała współpraca między Kantorem i aktorami w czasie budowania spektaklu, a także jak oddziaływały same kostiumy w relacji z postaciami i przestrzenią sceniczną.
Kuratorzy: Justyna Droń, Bogdan Renczyński

Więcej: https://www.cricoteka.pl/pl/osobiste-kostiumy-teatralne-kantora/