banner


Od 9 listopada do 31 grudnia 2023 roku w Galerii Bielskiej BWA można oglądać wystawę finałową jednego z najważniejszych polskich konkursów artystycznych – Bielska Jesień. Przedstawiono na niej prace 56 artystów.


b b
W 2023 odbywa się 46. edycja Biennale Malarstwa Bielska Jesień. To wydarzenie, które od przeszło sześćdziesięciu lat promuje sztukę współczesną, a także stwarza szansę na zaistnienie nowych osobowości artystycznych. Wśród osób nagrodzonych w konkursie Bielskiej Jesieni znajdziemy głośne nazwiska, które – niejednokrotnie debiutując na wystawie finałowej – odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu pejzażu najnowszego malarstwa, jak choćby Wilhelm Sasnal, Martyna Czech, Karol Palczak czy Ewa Juszkiewicz.

Mimo iż konkurs ma długą, ponad 60-letnią tradycję, to od samego początku jego formuła jest otwarta – nie narzuca tematu, dopuszcza udział osób w każdym wieku. Od 2013 roku mogą w nim uczestniczyć zarówno studenci i absolwenci wyższych szkół artystycznych, jak i malarze (osoby pełnoletnie) nieposiadający dyplomu uczelni artystycznych, ale legitymujący się aktywnością twórczą i dorobkiem.

Jury dokonuje oceny prac, a najlepsze i najbardziej interesujące z nich kwalifikuje do wystawy finałowej. Prezentacja dzieł w Galerii Bielskiej BWA w listopadzie i grudniu 2023 roku jest okazją do syntetycznego spojrzenia na kondycję współczesnego malarstwa.

W tegorocznej edycji nadesłano 1006 zgłoszeń. Wszystkie przesłane prace można wygodnie przeglądać w galerii wirtualnej.

Kuratorką tegorocznej edycji konkursu oraz wystawy finałowej jest Ada Piekarska.

Więcej - https://galeriabielska.pl/wystawa/46-biennale-malarstwa-bielska-jesien-2023