W katowickim BWA do 17.11.24 można oglądać wystawę pn. Potęga monochromu.
W sztuce kolor jako środek wyrazu ma szczególne znaczenie zarówno w kontekście budowania własnego języka wypowiedzi artystycznej jak i świadomości jego użycia. Jest jednym z najważniejszych elementów wyrazu artystycznego w odniesieniu do tworzenia własnej narracji w relacji do rzeczywistości.
Organizatorzy definiują wystawę formalnie i symbolicznie w ramach trzech podstawowych kolorów oraz bieli i czerni. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace, których minimalizm formalny dopełnia siła przekazu zgodnie z zasadą less is more/mniej znaczy więcej autorstwa Ludwiga Miesa van der Rohe.
Symboliczne znaczenie koloru w dychotomicznym świecie wyznacza nasz kulturowy emblemat tożsamościowy, w odniesieniu do wszystkich aspektów naszego funkcjonowania. Siła pojedynczego koloru czy też zestawień barwnych buduje naszą pozycję i relację względem otaczającej nas rzeczywistości, opartej na tym co pomiędzy.
Dzięki identyfikacji z kolorem, utożsamiamy swoją przynależność społeczną, kulturową, narodową. Budujemy komunikaty, wysyłamy sygnały. Manifestujemy w ten sposób naszą przynależność, odmienność, różnorodność. Narracja wystawy będzie budowana na kilku osiach wzajemnie się dopełniających i przenikających zarówno pod względem formalnym jak i tematycznym.
Kamil Kuskowski, kurator
Więcej - https://bwa.katowice.pl/wystawy-i-wydarzenia/potega-monochromu-zapowiedz-wystawy/