banner


muz. etn.krakowW Ludźmierzu, w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich do 23.06.25 będzie czynna wystawa fotografii etnograficznej z Małopolski z przełomu XIX i XX wieku.


Pokazano na niej 107 fotografii wybranych z najstarszych zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. W oryginale są to szklane negatywy i niewielkie zabytkowe odbitki papierowe, które zostały wydrukowane w powiększeniach pozwalających dostrzec bogactwo utrwalonych w nich treści i detali.

Tytuł nawiązuje do terminów procesu fotograficznego z przeszłości, kiedy negatyw najpierw naświetlano, by następnie wywołać z niego wizerunek. Jednocześnie, w ujęciu metaforycznym, „czas naświetlania” odnosi się do przeszłości i okoliczności powstania prezentowanych fotografii sto lat temu, a „czas wywoływania” – do ponownego odczytania opowieści w nich zapisanych oraz ich oddziaływania na współczesnych widzów.

Zdjęcia przedstawiają ludzi i ich ubiory, sceny z życia codziennego, zwyczaje, pracę i świętowanie we wsiach i miasteczkach Małopolski końca XIX i trzech pierwszych dziesięcioleci XX wieku. Autorzy fotografii wywodzili się z różnych środowisk. Byli wśród nich, oprócz etnografów i ludoznawców, także nauczyciel szkolny, ziemianin, malarz, językoznawca i aptekarz. Wielu innych pozostaje anonimowych.

Pierwsza odsłona wystawy była prezentowana w Muzeum Etnograficznym w Krakowie na przełomie 2023 i 2024 roku. W Ludźmierzu będzie można zobaczyć fotografie w nowej aranżacji oraz towarzyszące im zabytkowe przedmioty z regionu Małopolski ze zbiorów Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu oraz z kolekcji prywatnych.
Kuratorki: Anna Bujnowska, Anna Sulich – Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Fotografie prezentowane na wystawie, oraz dwa i pół tysiąca innych, można obejrzeć na stronie MEK: www.zbiory.etnomuzeum.eu

Więcej -
https://etnomuzeum.eu/wystawy-czasowe/czas-naswietlania-czas-wywolywania-fotografia-etnograficzna-z-malopolski-na-przelomie-xix-i-xx-wieku-ludzmierz