W pocie czoła

Utworzono: wtorek, 11 sierpień 2009 Drukuj E-mail
 

klimek.jpgÅ»ycie czÅ‚owieka zależy m.in. od temperatury jego ciaÅ‚a. Wzrost temperatury wewnÄ™trznej ciaÅ‚a do 44-45° C powoduje uszkodzenie biaÅ‚ek i nieuchronnÄ… Å›mierć komórek. Åšmierć grozi również przy spadku temperatury wewnÄ™trznej poniżej 27° C. Zmienia siÄ™ wówczas aktywność enzymów kierujÄ…cych przemianÄ… materii. Utrzymanie ciepÅ‚oty ciaÅ‚a na staÅ‚ym poziomie ok. 37° C, mimo dużych wahaÅ„ temperatury Å›rodowiska, jest jednym z podstawowych elementów homeostazy, czyli biologicznego systemu utrzymania staÅ‚ych warunków wnÄ™trza organizmu.

System termoregulacji organizmu ludzkiego skÅ‚ada siÄ™ z receptorów wykrywajÄ…cych odchylenia ciepÅ‚oty ciaÅ‚a, ukÅ‚adu przetwarzajÄ…cego te informacje oraz elementów, których dziaÅ‚anie usuwa lub wytwarza ciepÅ‚o. OÅ›rodek sterowniczy caÅ‚ego systemu ulokowany jest w części miÄ™dzymózgowia zwanej podwzgórzem. Zbiera on informacje o temperaturze wewnÄ…trz ciaÅ‚a i w oÅ›rodku zewnÄ™trznym, i w razie potrzeby przekazuje polecenia odpowiednim organom zmieniajÄ…cym wytwarzanie i przepÅ‚yw energii cieplnej.

Miejscem wymiany ciepÅ‚a miÄ™dzy ciaÅ‚em a otoczeniem jest skóra. Jej Å›rednia temperatura wynosi 30-32° C. Dopóki temperatura zewnÄ™trzna nie przekroczy tej wartoÅ›ci, przepÅ‚yw ciepÅ‚a regulowany jest rozszerzaniem i zwężaniem naczyÅ„ krwionoÅ›nych skóry. Krew przenosi nadmiar ciepÅ‚a z wnÄ™trza organizmu ku powierzchni skóry, która wypromieniowuje zbÄ™dnÄ… energiÄ™. Gdy jednak temperatura zewnÄ™trzna staje siÄ™ wyższa od ciepÅ‚oty skóry, taki przepÅ‚yw energii zanika. W takiej sytuacji jedynym sposobem usuwania nadmiaru ciepÅ‚a staje siÄ™ parowanie potu.

Do pobudzenia czynnoÅ›ci gruczoÅ‚ów potowych dochodzi zwykle w otoczeniu o temperaturze 28-32° C. PoczÄ…tkowo pot nie gromadzi siÄ™ na powierzchni skóry, gdyż wydziela siÄ™ go dokÅ‚adnie tyle, ile zdoÅ‚a wyparować. Przy dalszym wzroÅ›cie temperatury pot zaczyna pokrywać ciaÅ‚o, a nawet spadać kroplami na ziemiÄ™. Jest to pot zmarnowany, gdyż nie obniża temperatury i równoczeÅ›nie odwadnia organizm.

OchÅ‚adzanie ciaÅ‚a dziÄ™ki parowaniu potu jest bardzo skuteczne. Wyparowanie 1 g potu pochÅ‚ania 0,58 kcal ciepÅ‚a. Organizm czÅ‚owieka potrafi bez trudu wytworzyć kilkanaÅ›cie litrów potu w ciÄ…gu godziny. DziÄ™ki temu możemy żyć i pracować w dość wysokich temperaturach, chociaż nierzadko musimy ponieść poważne tego konsekwencje zdrowotne. W 1775 r. dr Charles Blagden, ówczesny sekretarz Towarzystwa Królewskiego w Londynie, przebywaÅ‚ bez szkody dla zdrowia przez 45 minut w pomieszczeniu nagrzanym do 126° C bez żadnej odzieży ochronnej.

Dla czÅ‚owieka żyjÄ…cego w umiarkowanym klimacie dÅ‚uższy pobyt w upalnym powietrzu, bez odpowiedniego procesu aklimatyzacyjnego, może być groźny dla zdrowia. System termoregulacji stanowi bowiem poważne obciążenie organizmu. Rozszerzanie siÄ™ naczyÅ„ krwionoÅ›nych w skórze może być przyczynÄ… zaburzeÅ„ w ukÅ‚adzie krążenia, gdyż powoduje niedobór krwi w niektórych organach.

NajwiÄ™kszym jednak niebezpieczeÅ„stwem jest odwodnienie organizmu na skutek wydzielania potu. Jego ilość jest w niektórych warunkach niezwykÅ‚a. W literaturze fachowej opisano czÅ‚owieka ciężko pracujÄ…cego w warunkach tropikalnych, który wypociÅ‚ 4,2 litra wody w ciÄ…gu godziny! Natomiast 1,5 l potu na godzinÄ™ nie należy do rzadkoÅ›ci. PowstajÄ…cy w ten sposób deficyt pÅ‚ynu w organizmie nie zawsze można uzupeÅ‚nić na bieżąco, nawet przy swobodnym dostÄ™pie do napojów. Wraz z potem wydzielane sÄ… też niektóre sole mineralne niezbÄ™dne do prawidÅ‚owego funkcjonowania organizmu.

Stres termiczny nie jest wiÄ™c korzystny dla organizmu czÅ‚owieka, a dÅ‚uższe przebywanie w upale (szczególnie w mocno wilgotnym powietrzu, gdy zahamowany zostaje proces parowania potu) wymaga odpowiedniej aklimatyzacji.

Andrzej Klimek

oem software Odsłony: 3122
Our website is protected by DMC Firewall!